"Ostrale weht Oder. Artyści z Drezna we Wrocławiu" już od 13 maja we Wrocławiu

środa, 11.5.2016 14:08 831 0

Ostrale to międzynarodowy festiwal, który od 2007 roku przedstawia najnowszą sztukę w drezdeńskim Ostragehege. W tym roku festiwal zawita do Wrocławia, Europejskiej Stolicy Kultury. Podczas wystawy "Ostrale weht Oder. Artyści z Drezna we Wrocławiu" - która zaczyna się  13 maja we wrocławskim Browarze Mieszczańskim - zostanie zaprezentowana  niemiecka sztuka współczesna. 

Artyści z Wrocławia  pokażą natomiast swoje prace na odbywającym się w Dreźnie - Ostrale  ́16.  Ta artystyczna wymiana jest kolejnym przejawem bogatej współpracy w sferze kulturalnej  między Dreznem a Wrocławiem. 

Projekt ściśle związany jest z zagadnieniami poruszanymi często podczas  wydarzeń realizowanych w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Pojawiają się  pytania o tożsamość  i przestrzeń. Poruszona zostanie  niełatwa kwestia związana z migracjami, zarówno w przeszłości jak i teraźniejszości, w tym na terenie Wrocławia i Drezna.

Celem Ostrale jest udostępnienie młodym jak i doświadczonym artystom przestrzeni, by mogli wyrazić swoje przesłanie i zaprezentować twórczość we wszystkich gatunkach sztuki: od malarstwa, poprzez fotografię, instalacje świetlne i dźwiękowe, aż po performance i sztukę video.

Andrea Hilger, jedna z kuratorek projektu, opisuje kilka wybranych prac drezdeńskich artystów: Oscar HR w nagraniu video ukazuje syryjskiego artystę Manafa Halbouniego, który wymachuje stale zmieniającą barwy flagą tworząc efekt zapętlenia. W dobie kryzysu humanitarnego poszukuje  on sposobu na przekazanie  pojednawczego przesłania  i wykorzystuje flagę jako symbol, który reprezentuje każdego obywatela, niezależnie od koloru skóry, narodowości czy przynależności partyjnej. Frank Hermann stawia pytanie, czy urodziliśmy się rywalami, czy też jesteśmy istotami zdolnymi do empatycznego i solidarnego działania. Praca Shahida "Witness", to zrujnowany arabski grób, który trwa mimo zniszczeń i przypomina, że kiedyś wydarzyło się coś strasznego. Wola życia jest silniejsza, niepowstrzymana. Natura przeżywa prawie wszystko i pokrywa swoją zieloną powłoką wydarzenie, które daje nowemu pokoleniu wolę dalszego działania. Z kolei Matthias Lehmann, który dostrzega, jak ciągły zalew informacji, które co dzień chlustają w nas w formie reklamy, maili, SMSów, wiadomości z Twittera, zmienia nas i nasze otoczenie. Wypiera to, co było tam przedtem i to, co mogłoby tam być. Jens Küster podejmuje aspekt przeplatania się różnych określeń tożsamości, który nasunął mu się podczas czytania o Wrocławiu. Historia miasta z jej przemieszaniem i przeplataniem się porusza go też z tego względu, że może być preludium do rozwoju wypadków w Europie – w jaki sposób obchodzimy się z mieszankami kulturowymi.

Artyści, poprzez swoje prace, opowiadają o trudnych czasach, w jakich przyszło nam żyć, o  erze globalizacji, zanikaniu tolerancji, otwartości i więzi międzyludzkich; o najważniejszych ideach, które stanęły pod znakiem zapytania.

Prace 64 współczesnych artystów i grup artystycznych z Drezna  do obejrzenia od 13 maja do 31 lipca 2016.  Wystawa realizowana w ramach Sztuk Wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury. Wstęp wolny.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)