[FOTO] Wieża widokowa na Ślęży otwarta po remoncie

środa, 23.11.2016 12:38 3700 0

Znowu można podziwiać rozległe i piękne panoramy z wolnostojącej wieży widokowej na szczycie Ślęży. Zakończył się jej remont, który sfinansowało w całości Nadleśnictwo Miękinia.

W połowie 2014 roku bezpłatna wieża widokowa na Ślęży została zamknięta ze względów bezpieczeństwa. Wiekowa i poważnie zniszczona konstrukcja nie nadawała się do użytkowania.

Wieża najpewniej pochodzi z początku XX wieku i liczy około 12 metrów wysokości. Składa się z trzech kondygnacji i najprawdopodobniej została wybudowana jako wieża do pomiarów triangulacyjnych dla geodetów. Jednak najczęściej była wykorzystywana turystycznie. W sezonie na wieżę wchodzą prawdziwe tłumy.

W listopadzie 2015 roku zakończyły się prace przygotowawcze, wykonano ekspertyzy i zgromadzono potrzebne pieniądze na inwestycję. Jednak ze względów pogodowych remont musiał zaczekać do wiosny tego roku. Prace podzielono na kilka etapów, a ich całość sfinansowało ze środków własnych Nadleśnictwo Miękinia.

- Prace wykonywała firma ALTA sp. z o.o. z Wrocławia. Najtrudniejsza była walka z niesprzyjającą aurą, często prace remontowe wykonywane były w silnej mgle, niskich temperaturach, a nawet w deszczu – opowiada nadleśniczy Waldemar Zaremba.

Prace były utrudnione, bowiem wszystkie materiały budowlane i sprzęt, w tym rusztowania, trzeba było wnieść ręcznie, z uwagi na specyfikę terenu.

W trakcie remontu wieży zamontowano nowe barierki ochronne i drabiny włazowe. Wykonano warstwy zabezpieczenia antykorozyjnego na odsłoniętych prętach zbrojeniowych oraz wypełniono ubytki w konstrukcjach betonowych. Całość konstrukcji betonowej zabezpieczono dwukrotnie warstwą antykorozyjną. Poprawiono schody u podnóża wieży widokowej oraz naprawiono strop na poziomie „0”. Na koniec odtworzono instalację odgromową.

W masywie Ślęży są co prawda trzy wieże widokowe. Jedna na szczycie Wieżycy, druga na szczycie kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i trzeci, ta po remoncie. Jednak tylko ta ostatnia, wolnostojąca jest bezpłatna. 

Teraz znowu można podziwiać piękne panoramy ze Ślęży. A widać z niej naprawdę sporo. Przy dobrej widoczności oglądać można Wrocław z dominującą nad miastem Sky Tower, Zalew Mietkowski, Karkonosze, Góry Sowie, a nawet masyw Śnieżnika i Góry Opawskie. Rozpościera się z niej widok na cztery strony świata.

Nadleśniczy ostrzega jednak, aby nie wchodzić na wieżę w czasie burzy, gdyż grozi to narażeniem zdrowia i życia.

fot. Janusz Krzeszowski
źródło: Wrocław pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)