[FOTO] Kamienice przy placu Nankiera odzyskały dawny blask

czwartek, 16.6.2022 11:50 348 0

Odnowiono dwie kamienice przy pl. Nankiera pod numerami 5 i 6. Wcześniej zakończono tam remont innej, w której mieści się obecnie konsulat Ukrainy. Tym samym prawie wszystkie budynki na tym długim placu mają świeże elewacje. Tędy prowadzi obecnie najpiękniejsza trasa wycieczek z Rynku na Ostrów Tumski.

Plac biskupa Nankiera to jedna z najpiękniejszych części zachowanego do dziś średniowiecznego Wrocławia. Ma aż 200 m i łączy ul. Szewską z ul. Piaskową. Znajduje się przy nim mnóstwo zabytkowych kamienic i kościołów. Patron placu – biskup Nankier – na tronie biskupim we Wrocławiu zasiadał za czasów panowania Władysława I Łokietka.

Zakończyli remont Domu św. Klary

Od wielu lat trwa rewitalizacja kolejnych budynków stojących przy placu. W pierwszej połowie czerwca zakończono prace przy dwóch następnych. Chodzi o pochodzące z połowy XIX w. kamienice pod numerami 5 i 6. Druga z nich zwana jest Domem św. Klary.

Obie to kamienice komunalne, od 60 lat wpisane do rejestru zabytków. Znajdują się w zasobie Zarządu Zasobu Komunalnego (ZZK) we Wrocławiu.

Większość sztukaterii znajdującej się na fasadzie była w dobrym stanie, te w gorszym należało odtworzyć zgodnie z pierwotną technologią. Dodatkowo w budynkach wymieniono okna i drzwi główne.

Priorytetem remontowym w ostatnich latach jest uciepłownianie nieruchomości będących w zasobie ZZK. Również i w tym przypadku budynek został podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej. Tylko tutaj na 13 mieszkań komunalnych zlikwidowano osiem pieców starego typu.

Remont kamienicy konsulatu generalnego Ukrainy

Przy placu Nankiera mieści się także inna, odnowiona w tym roku kamienica. Chodzi o budynek, w którym od stycznia br. mieści się konsulat generalny Ukrainy. Znajduje się bezpośrednio przy opisywanych kamienicach spod numerów 5 i 6.

Wnętrze konsulatu możemy podzielić na kilka stref. Jedna z nich jest reprezentacyjna z salą, w której m.in. przedstawiana będzie sztuka twórców z Ukrainy. W kolejnej znajduje się sala obsługi w sprawach konsularnych, biura dla pracowników i samego konsula.

Całość pomieszczeń została zaopatrzona w niezbędne sanitariaty, pomieszczenia socjalne, a także część techniczną z archiwum.

Wygląd konsulatu to wynik współpracy między konsulem Jurijem Tokarem, a pracownikami ZZK. Nad wszystkim czuwał – z uwagi na wpisanie nieruchomości do rejestru zabytków – Miejski Konserwator Zabytków.

Lokal, w którym mieści się konsulat liczy 370 m. kw. powierzchni i zajmuje sąsiadujące kamienice.

Źródło tekstu: wroclaw.pl, Foto: DOBA.PL

Dodaj komentarz

Komentarze (0)