[FOTO] Inka patronką LO nr 1 we Wrocławiu

sobota, 3.9.2016 18:52 1213 0

Najstarszy wrocławski ogólniak, I LO przy ul. Poniatowskiego od dzisiaj oficjalnie za swoją patronkę ma Danutę Siedzikównę – Inkę. Sanitariuszka AK zamordowana w 1946 r. przez UB na patronkę szkoły została wybrana w głosowaniu przez uczniów, nauczycieli i rodziców.

Z okazji nadania imienia, w szkole trwają uroczystości z tym związane. Najpierw odprawiona została msza św. w karmelitańskim kościele pw. Opieki św. Józefa, podczas której poświęcony został nowy sztandar placówki. Następnie oficjalne uroczystości przeniosły się do gmachu szkoły, gdzie m.in. zostało oficjalnie nadane szkole imię Danuty Siedzikówny. Po raz pierwszy przy nowym sztandarze swoje ślubowanie złożyli uczniowie pierwszych klas.

Od 13.00 na boisku szkolnym (wejście od ul. Żeromskiego) na festynie rodzinnym są przygotowane atrakcje, występy, pokazy, koncerty i warsztaty dla całej rodziny.

W 2014 roku uczniowie wrocławskiego liceum, ich rodzice i nauczyciele wybierali w głosowaniu patrona szkoły. Kandydatury były trzy: noblistka Maria Skłodowska-Curie, pisarz Stanisław Lem i Danuta Siedzikówna ps. "Inka". Wygrała ta ostatnia. Za Inką głosowali uczniowie, ktorzy chwalą jej patriotyzm i bohaterską postawę.

Od 25 lat szkoła nie ma patrona. W latach 1965-1990 patronem I LO był generał Karol Świerczewski. Przed gmachem liceum jeszcze ponad 10 lat temu stał pomnik komunistycznego generała.

Inka, czyli Danuta Siedzikówna była sanitariuszką Armii Krajowej. Aresztowana 20 lipca 1946 roku przez UB , została osadzona w więzieniu w Gdańsku. Po brutalnym śledztwie 3 sierpnia 1946 roku została skazana na karę śmierci przez sąd wojskowy. Zabita została strzałem w głowę kilka dni przed 18 urodzinami. Niedawno zespół badaczy z Instytutu Pamięci Narodowej odnalazł i zidentyfikował szczątki Inki sanitariuszki na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku. Jej pogrzeb odbył się 28.08.2016 roku.

Źródło.: Wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)