[FOTO] Alejki Olgi Boznańskiej na Biskupinie zostaną wyremontowane

czwartek, 12.5.2022 18:05 285 0

Alejki Olgi Boznańskiej idą do remontu. W tym roku prace obejmą 170 metrów trasy pieszo-rowerowej na odcinku od ul. Orłowskiego do ul. Rodakowskiego. ZDiUM wybrał wykonawcę. Najkorzystniejszą ofertę w przetargu złożyła wrocławska firma RADPOL.

Kiedyś były urokliwą trasą spacerową, dziś trochę straszą. Alejki Olgi Boznańskiej przebiegają prostopadle do bocznych osiedlowych uliczek. Idąc nimi mija się zielone ogrody. Stan nawierzchni nie jest jednak najlepszy.

Remont Olgi Boznańskiej. Co się zmieni?

– Starą, zniszczoną nawierzchnię zastąpi nowa, z betonu asfaltowego. Wyremontujemy też skrzyżowania ul. Boznańskiej z trzema przecznicami: Orłowskiego, Michałowskiego i Rodakowskiego. Wyposażymy je dodatkowo w progi zwalniające, co zapewni bezpieczeństwo pieszych poruszających się ul. Boznańskiej. Ponadto zmodernizujemy oświetlenie i zadbamy o odprowadzenie wód opadowych – mówi Klaudia Piątek.

Łącznie na obu alejkach zamontowanych zostanie 6 latarń z oprawami oświetleniowymi LED. Latarnie do wysokości 2,5 metra zabezpieczone mają zostać powłoką antygraffiti.

W inwestycję zaangażowała się lokalna społeczność

– Zadanie będzie zrealizowane w ramach Programu Inicjatyw Lokalnych, czyli na wniosek i z udziałem mieszkańców. To bardzo ważne, aby takie inwestycje powstawały we współpracy z Radami Osiedla oraz lokalnymi społecznościami – mówi Klaudia Piątek.

Okoliczni mieszkańcy zebrali i wpłacili 10 proc. potrzebnej na remont kwoty. W Radzie Osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice odbyły się także konsultacje z projektantem poświęcone temu, jak najlepiej rozwiązać sprawę progów spowalniających.

Prace powinny zakończyć się w sierpniu lub we wrześniu. Wykonawca będzie miał na nie 3 miesiące od momentu podpisania umowy.

Pójść za ciosem, czyli plan mieszkańców na następne 3 alejki

Mieszkańcy Biskupina nie zamierzają na tym poprzestać.

– Zbieramy pieniądze na wkład własny w następną inwestycję. Złożyliśmy wniosek o remont trzech dalszych alejek – od ulicy Rodakowskiego, do ulicy Pankiewicza. 18 marca nasz wniosek zyskał akceptację w Urzędzie Miejskim Wrocławia. Teraz, do 25 maja każdy kto chciałby dołożyć się do tego remontu, może to zrobić przelewem na konto Gminy Wrocław. Do czego gorąco zachęcamy – mówi Tomasz Wilanowski z rady osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice.

- Raz już nam się udało, uda się po raz drugi. Chcemy przywrócić tym alejkom ich spacerowy charakter - dodaje Wojciech Janiak z Biskupina, koordynator pierwszej (udanej) zbiórki.

Wpłat dokonywać można na rachunek Gminy Wrocław nr 35 1020 5226 0000 6802 0417 7622 w terminie do 25 maja 2022, z dopiskiem: „opłata partycypacyjna na realizację przebudowy al. Olgi Boznańskiej (Rodakowskiego-Pankiewicza) w ramach programu inicjatyw lokalnych”.

Na rozwiązanie czeka jeszcze problem śmieciowy

Wyzwaniem na przyszłość będzie m.in. uporządkowanie znajdujących się na alejkach śmietników, położonych na wysokości ulic Kotsisa i Stanisławskiego. Brakuje na nie miejsca, nie ma wiat, plagą stało się nielegalne składowanie odpadów gabarytowych. 

– Z Programu Inicjatyw Lokalnych da się zrealizować inwestycje drogowe, wiat śmietnikowych już nie, ale liczymy, że realizacja tej inwestycji zdopinguje zarządcę do zajęcia się i tym tematem – dodaje Tomasz Wilanowski.

Tekst: wroclaw.pl, Foto: DOBA.PL

Dodaj komentarz

Komentarze (0)