#EKOszenie we Wrocławiu: Miasto ekologicznie kosi trawniki

środa, 19.4.2023 15:58 168 0

Od 24 kwietnia rozpoczyna się sezon koszenia trawy. Aura sprzyja jej wzrostowi. Warto wiedzieć, że Wrocław stosuje "Standardy utrzymania terenów zieleni w miastach" Czytamy tam m.in.: "Koszenie to działanie, które dotyczy największej powierzchni terenów zieleni w miastach, dlatego sposób jego wykonania i zmniejszenie jego częstotliwości są bardzo ważne. Staramy się zwiększać powierzchnię terenów rzadziej koszonych, na przykład wykaszając tylko pola widoczności wzdłuż dróg, polany rekreacyjne czy przejścia. Zalecamy pozostawianie obszarów nieskoszonych pod drzewami i przy krzewach" Poniżej przypominamy najważniejsze zasady koszenia, którymi od kilku już lat wychodzimy na przeciw zachodzących na naszych oczach zmian klimatycznych.


EKOszenie we Wrocławiu – miasto ekologicznie kosi trawniki
Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu dostosowuje częstotliwość koszenia m.in. do warunków pogodowych, tempa wzrostu trawy oraz bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców. Koszeniu podlegają m.in. trawa w obrębie skrzyżowań, pasy zieleni przy ulicach, chodnikach i ciągach pieszo rowerowych. Trawa w parkach i na zieleńcach koszona jest rzadziej. To wszystko ze względu na ochronę środowiska.

To już kolejna wiosna, kiedy we Wrocławiu przystępujemy do koszenia w standardzie eko, co nie oznacza ekonomicznie a ekologicznie. Wyższa trawa zatrzymuje wodę, obniża lokalnie temperaturę, tłumi hałas i zatrzymuje pyły Nie zaprzestajemy koszenia, ale zmieniamy jego rytm, częstotliwość. Chcemy m.in. aby w mieście powstawało jak najwięcej łąk kwietnych oraz żeby trawa i kwiaty miały możliwość wysiania nasion. Wyższa trawa to wiele korzyści dla środowiska oraz lepsza adaptacja miejskiej przestrzeni do zmian klimatu – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Warto zauważyć, że podobnie działają już w Europie oraz w innych dużych miastach w Polsce, m.in. w Krakowie czy w Warszawie.

Zasady i harmonogram koszenia
Wąskie pasy zieleni wzdłuż jezdni koszone są w całości, szersze odcinki podkaszane zostaną po obwodzie, tak by pozostał bujny środek. Całkowicie koszone mogą być też trawniki w obrębie dużych skrzyżowań oraz pasy wzdłuż chodników, dróg rowerowych czy ciągów pieszo-rowerowych.

Ograniczenie koszenia nie dotyczy wszystkich terenów. Pasy zieleni przyulicznej czy miejsca skrzyżowań ulic, gdzie widoczność mogłaby być ograniczona przez wysoką trawę i zagrażałoby to bezpieczeństwu lub mogłoby utrudniać ruch, będą koszone regularnie. Trawie pozwolimy natomiast urosnąć w niektórych miejscach np. w parkach, gdzie takie działanie jest wskazane. Już widzimy korzyści z nowej polityki koszenia – wyjaśnia Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

W parkach w całości koszone są polany rekreacyjne, by wrocławianie mogli komfortowo z nich korzystać, wypoczywając na świeżym powietrzu. Na pozostałych obszarach trawę przycina się częściowo, głównie wzdłuż ścieżek i chodników.

"Koszenie intensywne i średnio intensywne odbywa się w okresie IV–X, a na terenach koszonych ekstensywnie i biocenotycznie terminy należy dopasować w szczególności do charakteru przestrzeni, rodzaju roślinności i obecności gatunków chronionych [...]. Niedozwolone jest koszenie:
-  w okresie suszy*, co dodatkowo zwiększyłoby zapylenie i zmniejszyło ilość roślinności zatrzymującej wodę opadową i poprawiającej mikroklimat;
- w czasie opadów i bezpośrednio po opadach deszczu, co skutkowałoby pojawieniem się kolein, nierówno wykoszonej roślinności, zwiększeniem podatności traw na choroby, zagęszczaniem gruntu, zbijaniem pokosu."

foto: wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)