Czym zastąpić cukier w diecie?

poniedziałek, 10.6.2019 14:26 4888

 

W sklepach pojawia się coraz więcej słodzików, które są reklamowane jako zdrowe i mniej kaloryczne zamienniki dla białego cukru. Jednak nie łatwo jest zdecydować się na, to, który z tych zamienników jest zdrowszy i, które z nich są godne polecenia. Warto więc dowiedzieć się, po jakie słodziki najlepiej sięgać, a także, które z nich nadają się dla diabetyków. Oto lista słodzików, które doskonale sprawdzają się dla osób na diecie. Czas sprawdzić, czy na diecie odchudzającej można pozwolić sobie na słodzenie herbaty lub innych napojów. A jeżeli tak, to co najlepiej wybrać? Przekonaj się razem z nami i wybierz zamiennik idealny dla Ciebie.

(Thyrolin - dlaczego warto wiedzieć czym jest? - https://byc-zdrowym.pl/thyrolin-na-problemy-z-tarczyca-cena-opinie-sklad/)

1. Stewia

 

Stewia jest rośliną, która znajduje się na terenach Ameryki Południowej. W liściach tej rośliny znajdują się glikozydy, które sprawiają, że jest to słodzik o wyjątkowo słodkim smaku, a jednak dostarcza do organizmu niewielką ilość kalorii. Warto wiedzieć, że stewia jest słodsza od cukru niemal o dwieście razy. Dlatego doskonale nadaje się ona do słodzenia napojów i deserów. By poczuć jej słodki smak, wystarczy jej niewielki dodatek. Jedna łyżeczka stewii to odpowiednik dla jednej szklanki cukru białego. Do słodzenia można wykorzystywać liście świeże, suszone, a także sproszkowane. W sklepach najczęściej możemy się spotkać z tabletkami lub płatkami do słodzenia. Jest ona najczęściej polecana do słodzenia sałatek i napojów. Do słodzenia herbaty i kawy można ją stosować w formie płynu lub proszku. Stewia jest słodzikiem, który wyróżnia się nieco gorzkawym smakiem, który nie każdemu będzie odpowiadać. Warto również pamiętać, że podczas pieczenia ulega ona szybkiej karmelizacji. Najlepiej wybierać zielone ekstrakty lub proszki ze stewii, które są mniej przetwarzane i nie są pozbawione składników odżywczych. Stewia w przeciwieństwie do białego cukru, jest przezroczysta.

2. Ksylitol

 

Jest to cukier, który wytwarzany jest z kory brzozy.  Zawieraj on o ponad czterdzieści procent kalorii mniej niż tradycyjny biały cukier. Dodatkowo ma również o ponad dziesięć punktów mniej w indeksie glikemicznym. Tak więc po jego spożyciu w organizmie nie dochodzi do nagłych wyrzutów insuliny do krwi. Jest to więc zamiennik, który doskonale sprawdza się dla osób, które mają problemy z cukrzycą. Zdaniem wielu specjalistów sięganie właśnie po ten zamiennik cukru, niesie za sobą wiele korzyści dla zdrowia. Ma on przeciwdziałać zakwaszaniu organizmu, a co więcej wspomaga przyswajanie magnezu i wapnia. To sprawia, że jest to dodatek do diety, który poprawia mineralizację kości, a także może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka rozwoju osteoporozy. Ma również działanie bakteriobójcze, co ma korzystny wpływ na pracę układu odpornościowego. Jest również składnikiem, który zmniejsza łaknienie na słodycze. Słodkość tego słodzika jest podobna do tej, którą ma cukier biały. Można go dodawać do słodzenia napojów, wypieków, a także przetworów owocowych. Dodatkowo doskonale sprawdza się on do gotowania, pieczenia i mrożenia. Jego smak nie zmienia się nawet w szerokim zakresie temperatur.

 

3. Syrop klonowy

 

Jest to tradycyjny przysmak kanadyjski. Syrop klonowy  jest pozyskiwany z soku pni klonów, poprzez odprowadzenie z niego wody. Nie zawiera on w sobie konserwantów, a można go przechowywać nawet do osiemnastu miesięcy. Zawiera on w sobie dużo cukru, jednak to nie wszystko. Jest również bogaty w cenne składniki odżywcze, takie jak:

• Wapń,
• Magnez,
• Potas,
• Fosfor,
• Mangan,
• Witaminy Z grupy B,
• Polifenole.

 

Jest to produkt, który wykazuje działanie antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe. W związku z tym jest to zamiennik znacznie zdrowszy od cukru. Warto również wiedzieć, że dostarcza on do organizmu mniej kalorii niż biały cukier. Jest jednak bogaty w sacharozę, więc lepiej sięgać po niego tylko sporadycznie. Nie jest to również zamiennik, dla osób z cukrzycą. Syrop klonowy można wykorzystywać do słodzenia wypieków, naleśników, czy tostów. Jest to doskonały dodatek, który jest nie tylko słodki, ale i zdrowy. Nie można jednak przesadzać z jego ilością.

 

4. Syrop daktylowy

 

Daktyle są z natury bardzo słodkie. Warto również wiedzieć, że są one bogate w cenne składniki odżywcze:

• Witaminy z grupy B,
• Witaminę E,
• Wapń,
• Żelazo,
• Fosfor.

Daktyle można używać do słodzenia ciast. Gotowy syrop daktylowy jest tak samo wartościowy, jak owoce. Jednak warto przygotowywać go samodzielnie w domu, ponieważ w sklepach, jest to produkt dostępny w bardzo wysokich cenach. Kaloryczność tego syropu jest dość wysoka, więc nie zaleca się ich spożywania dla osób na diecie. Jednak warto mieć w swojej kuchni taki zamiennik cukru, ponieważ mimo wysokiej kaloryczności, jest to produkt zdrowy i wartościowy.