komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

poniedziałek, 23 lipca 2018

Stwosza, Bogny

Dostojewski we Wrocławiu!

czwartek, 5.4.2018 13:00 , komentarze: 0 , odsłony: 1042
kategorie artykułu:

Wędrówka przez świat kipiący miłością, przemocą i krwią. Wędrówka w poszukiwaniu odpowiedzi, który z trzech braci jest winien śmierci ojca. A może wszyscy? Kto naprawdę popełnił zbrodnię?

„Bracia Karamazow” w reżyserii Stanisława Melskiego po raz pierwszy na deskach Teatru Polskiego. To spektakl o niezwykłym ładunku wizualnym dzięki zaskakującej plastycznie i symbolicznej scenografii oraz stylizowanym kostiumom z epoki autorstwa Małgorzaty Żak, dodającym magii i stylu tragicznym tonom prozy Dostojewskiego. Na scenie zobaczymy około 20 postaci, a wśród nich zarówno doświadczonych aktorów, jak i bardzo młodych, zdolnych debiutantów.

U Dostojewskiego znajduję wszystkie problemy nurtujące ludzi różnych epok i kręgów kulturowych – mówi Stanisław Melski, reżyser spektaklu. – Pisarz świetnie wyczuwa tęsknotę człowieka do Boga, absolutu, wielkiej idei... W każdym tekście Dostojewskiego można zauważyć zwątpienie w racjonalizm. Rozum jako jedyny autorytet w naszej ziemskiej wędrówce bez współpracy z sercem i sumieniem już nieraz wyprowadzał człowieka na manowce... Jako reżyser podejmuję jednak swoistą grę z pisarzem. Uważa się Dostojewskiego za twórcę mrocznego, trudnego, ciężkiego, a przecież był też ironistą i miał wysmakowane poczucie humoru.

Premiera „Braci Karamazow” jest wydarzeniem wyjątkowym – stanowi bowiem ukoronowanie 40-letniej pracy twórczej Stanisława Melskiego i jednocześnie jest sześćsetną premierą Teatru Polskiego we Wrocławiu!

Premiera 14 kwietnia o godzinie 19:00 na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

OBSADA

Alosza Karamazow – Błażej Michalski
Iwan Karamazow – Marcin Piejaś
Dymitr Karamazow – Dawid Olszowy (gościnnie)
Fiodor Karamazow – Dariusz Bereski
Paweł Smierdiakow – Sebastian Ryś
Gruszeńka – Beata Śliwińska (gościnnie)
Katarzyna Iwanowna – Justyna Jeleń (gościnnie)
Zosima – Krzysztof Kuliński (gościnnie) / Marcin Rogoziński (gościnnie) Pani Chochłakow – Monika Bolly

Lizawieta Chochłakow – Alicja Baran (gościnnie)
Ihumen, Wróblewski, Prokurator Kiryłowicz – Michał Białecki
Miusow, Sędzia – Jan Blecki (gościnnie)
Maksymow – Przemysław Sejmicki (gościnnie)
Rakitin – Marek Korzeniowski (gościnnie)
Grigorij – Stanisław Melski
Obrońca Fietiukowicz, Polak-Oficer – Michał Chorosiński / Andrzej Olejnik (gościnnie) Śmierć, Diabeł, Anioł, Autor – Iwona Stankiewicz

przekład – Aleksander Wat
adaptacja i reżyseria – Stanisław Melski scenografia i kostiumy – Małgorzata Żak muzyka – Piotr Matuszewski
układ tańca – Lena Kowalska
światło – Dariusz Bartołd
projekcje multimedialne – Kazimierz Blacharski

asystent reżysera – Iwona Stankiewicz inspicjent – Ewa Wilk
sufler – Magdalena Kabata

MAŁGORZATA ŻAK

Artysta malarz, scenograf, pedagog, doktor sztuk pięknych. W roku 1972 ukończyła studia na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, gdzie do 1986 roku była zatrudniona jako pracownik dydaktyczny. Po ukończeniu studiów podjęta także pracę scenografa w Operze i Filharmonii Bałtyckiej, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Muzycznym w Gdyni, a także w Teatrze Wielkim w Warszawie. Do roku 1986, jeszcze mieszkając w Polsce, uczestniczyła w wielu polskich i zagranicznych wystawach indywidualnych i zbiorowych malarstwa oraz kongresach i plenerach malarskich. W 1985 roku otrzymała stypendium artystyczne hiszpańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i polskiego Ministerstwa Kultury Sztuki. Od roku 1986 mieszka na stałe w Madrycie. Od wyjazdu z Polski kontynuuje i rozwija swoje twórcze działania zarówno w dziedzinie teatru i malarstwa, jak i pedagogiczne. Wystawia swoje prace malarskie, projektuje kostiumy i scenografie do przeszło 70 sztuk teatralnych w Polsce, Hiszpanii, Portugalii, Niemczech, Grecji, Holandii, Bułgarii i innych krajach oraz utrzymuje stałą współpracę z ważnymi międzynarodowymi festiwalami teatralnymi.

Jako pedagog wyższego szkolnictwa artystycznego zrealizowała od 1986 roku liczne warsztaty oraz kursy scenograficzne i kostiumowe nie tylko w Europie, ale i w Ameryce Południowej. Od roku 1996 jest profesorem tytularnym i kierownikiem Katedry Projektowania Kostiumu na Wydziale Plastyki Teatralnej w Królewskiej Wyższej Szkole Sztuk Dramatycznych (RESAD) w Madrycie, którego dziekanem była w latach 2010-2013. W roku 2009 otrzymała stopień doktora sztuk pięknych na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a w 2014 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał jej odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej".

 

Wasze komentarze

wtorek, 10.7.2018 09:15
niedziela, 24.6.2018 11:45
czwartek, 14.6.2018 13:08
poniedziałek, 11.6.2018 18:48
wtorek, 5.6.2018 16:42
biura do wynajęcia
Radio LUZ
Radio LUZ
Super TAXI
Super TAXI
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki