komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

poniedziałek, 25 czerwca 2018

Lucji, Wilhelma

Wrocław pozyskuje kolejne fundusze!

poniedziałek, 5.3.2018 11:00 , komentarze: 0 , odsłony: 321
kategorie artykułu:

Niemal 780 mln zł na 145 projektów pozyskało dotąd Miasto Wrocław z funduszy europejskich. Dzięki tym środkom we Wrocławiu powstają nowe żłobki, przedszkola i szkoły, budowane są nowe trasy tramwajowe, drogi czy finansowane są programy edukacyjne, z których korzystają mieszkańcy. 

W ramach dostępnych źródeł finansowania Miasto Wrocław z funduszy unijnych finansuje zarówno projekty społeczne tzw. "miękkie" oraz projekty infrastukturalne tzw. "twarde". Do  projektów "miękkich" zaliczają się m.in. działania edukacyjne,  tworzenie nowych miejsc w żłobkach czy dotowanie dodatkowych zajęć w przedszkolach. Z tych środków finansowane są także wsparcie MOPS-u czy działania prowadzone przez wrocławskie organizacje pozarządowe. Fundusze pozyskane w ramach projektów "twardych" czyli infrastukturalnych pozwalają natomiast współfinansować np. przebudowę ul. Buforowej, budowę Osi Zachodniej (pozyskano 233 mln zł), rozbudowę przedszkoli przy ul. Suwalskiej i Piotrkowskiej oraz szkoły na Stabłowicach.  

- Z tych środków rewitalizowane są także wnętrza podwórzowe, na co przeznaczonych zostało z funduszy europejskich niemal 30 mln zł czy termodernizowane są nasze kamienice i szkoły - wylicza Tomasz Sołowiej, dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Środki unijne pozyskiwane są w ramach obowiązującego okresu finansowania, który obejmuje lata 2014-2020.  Jednak z uwagi na ich harmonogram wypłat do polskich gmin te fundusze spływać będą nawet do roku 2023.

- Można zatem powiedzieć, że jesteśmy na półmetku, a dotychczasowy poziom ich ściągania jest we Wrocławiu bardzo wysoki. W przypadku funduszy pozyskiwanych na projekty społeczne możemy się pochwalić skutecznością aplikowania na poziomie 94 procent. Dzięki tym środkom współfinansowaliśmy m.in. zajęcia dodatkowe z matematyki i nauk przyrodniczych we wrocławskich szkołach czy opłacani są asystenci dla osób niepełnosprawnych - mówi Joanna Szałkiewicz, odpowiedzialna za projekty "miękkie" w Urzędzie Miejskim. 

Jak w kolejnych latach będzie wyglądała kwestia sięgania po unijne fundusze? - Tylko w tym roku, ze środków wojewódzkich, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, do pozyskania przez wszystkie dolnośląskie gminy będzie niemal 270 mln zł. Jesteśmy gotowi do tego, by sięgać po te pieniądze. O wszystkim decydować będą jednak konkursy, do których się przygotowujemy - mówi Dorota Olearnik z Wydziału Zarządzania Funduszami we wrocławskim magistracie.

W przyszłości m.in. dzięki środkom unijnym będzie można sfinansować np. przebudowę ulic w ciągu drogi wojewódzkiej nr 342 (ul. Pełczyńska, ul. Zajączkowska, ul. Pęgowska, ul. Obornicka) czy budowę Trasy Autobusowo-Tramwajowej na Nowy Dwór. 

Miasto każdego roku korzysta także ze środków dostępnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych czyli środków dedykowanych Wrocławiowi i 14 sąsiednim gminom. 

- Do dyspozycji z tej puli jest jeszcze 475 mln zł, a inwestycje realizowane dzięki tym środkom podnoszą jakoś życia wrocławian - podsumowuje Tomasz Sołowiej.

 

Wasze komentarze

niedziela, 24.6.2018 11:57
1
środa, 20.6.2018 09:18
piątek, 22.6.2018 08:43
2
piątek, 22.6.2018 00:00
Super TAXI
Super TAXI
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
biura do wynajęcia
Radio LUZ
Radio LUZ
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele