komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

środa, 20 czerwca 2018

Diny, Bogny

Będzie rekonstrukcja ołtarza biskupa Jerina

czwartek, 11.1.2018 16:00 , komentarze: 0 , odsłony: 374
kategorie artykułu:

Dziś, tj. 11 stycznia, odbyła się we Wrocławiu uroczystość podpisania przez Miasto, Archidiecezję i Muzeum Narodowe  listu intencyjnego w sprawie rekonstrukcji XVI-wiecznego srebrnego ołtarza biskupa A. von Jerina z katedry p.w. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. 

Przywrócenie ołtarza biskupa Jerina naszemu miastu sprawi, że Wrocław zyska zabytek światowej rangi i niezwykłą atrakcję turystyczną– powiedział Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.  

XVI-wieczny ołtarz to dzieło niezwykłe, bo jak powiedział dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego, trudno wyobrazić sobie coś, co lepiej wpisuje się w historię Wrocławia, Ostrowa Tumskiego i katedry. Podpisanie listu intencyjnego jest wyrazem woli współpracy w przywróceniu mu dawnego blasku.

Renesansowo-manierystyczny ołtarz, wykonany przez znakomitych wrocławskich mistrzów i umieszczony w katedrze w 1591 roku, został ufundowany przez biskupa Andreasa von Jerina, który zapłacił za niego majątek: 10 tysięcy talarów. 

W 1945 roku został złożony i zabezpieczony przed oblężeniem Festung Breslau. Odlane ze srebra złocone figury przechowano w katedralnym skarbcu, a tablice z malowidłami trafiły do kościoła w Szamotułach, skąd powróciły do Wrocławia w połowie lat sześćdziesiątych, a następnie trafiły do Muzeum Archidiecezjalnego. 

Większość elementów została już odrestaurowana. Teraz ołtarz ma zostać scalony i będzie można go podziwiać w całej okazałości. 

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 18.6.2018 12:25
niedziela, 17.6.2018 15:27
piątek, 15.6.2018 22:39
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Super TAXI
Super TAXI
Radio LUZ
Radio LUZ
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
biura do wynajęcia