komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

niedziela, 24 czerwca 2018

Jana, Danuty

We Wrocławiu powstanie gabinet Tadeusza Różewicza

wtorek, 5.9.2017 15:19 , komentarze: 0 , odsłony: 1396
kategorie artykułu:

Zakład Narodowy im. Ossolińskich wkrótce rozpocznie remont części pomieszczeń w kamienicy Pod Złotym Słońcem (Rynek 6), w której od ponad roku działa Muzeum Pana Tadeusza. Dodatkowo w muzeum ma powstać gabinet Tadeusza Różewicza.

W latach 2014–2016 Zakład Narodowy im. Ossolińskich w kamienicy Pod Złotym Słońcem prowadził prace budowlane i aranżacyjne polegające na przygotowaniu wystaw i infrastruktury edukacyjnej Muzeum Pana Tadeusza. Z inwestycji wyłączona była część budynku zajmowana wówczas przez restaurację Złota (lewa witryna kamienicy od strony Rynku).

Planowane teraz prace remontowe mają dotyczyć właśnie części pomieszczeń na poziomie parteru i piwnicy, w których przed powstaniem muzeum znajdowała się restauracja. – Po drobnych przebudowach i aranżacji wnętrz w tych pomieszczeniach znajdą się m.in. księgarnia, pracownie muzealne, sala konferencyjna, magazyny czy dodatkowe szatnie. Ossolineum otrzymało już pozwolenie na budowę, trwają prace nad zabudżetowaniem inwestycji informuje Marcin Hamkało, wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Wkrótce zmieni się także oferta muzealnej księgarni i sklepiku z pamiątkami, lepsza będzie również dostępność projektów edukacyjnych i artystycznych. 

Ponad 52 tys. odwiedzających w rok

Muzeum działa od kwietnia 2016 r. i cieszy się większym niż oczekiwano zainteresowaniem – w pierwszym roku funkcjonowania odwiedziło je ponad 52 tys. gości. W związku z tym Ossolineum postanowiło zwiększyć funkcjonalność budynku.

Liczymy, że prace ruszą na przełomie 2017 i 2018 roku i potrwają kilka miesięcy. Kosztorysy są jeszcze w opracowaniu, ale już wiadomo, że budżet inwestycji nie przekroczy kilkuset tysięcy złotych. Zakładamy, że nowe pomieszczenia Muzeum Pana Tadeusza będą udostępnione już w przyszłym roku – dodaje Marcin Hamkało.

Gabinet Tadeusza Różewicza w pierwszej połowie 2018 r.

Równolegle trwają w Muzeum Pana Tadeusza prace nad przygotowaniem wystawy stałej poświęconej Tadeuszowi Różewiczowi. Po otrzymaniu w roku 2014 w darze od gminy Wrocław archiwum poety, które zostało zakupione od rodziny Różewicza i przekazane Ossolineum w celu ochrony, opracowania i upamiętnienia jego życia i dorobku artystycznego – specjaliści Zakładu Narodowego pracują nad przygotowaniem ekspozycji i programu edukacyjnego poświęconego autorowi „Kartoteki”.

Zespół Muzeum Pana Tadeusza przygotował w tym roku wystawę czasową „Stankiewicz – Różewicz – Stankiewicz”, jesienią zaprezentuje publiczności twórczość Różewicza w ramach Festiwalu Tradycji Literackich, a w grudniu wystawę opartą na bogatym materiale filmowym dotyczącym poety. W pracach programowych udział bierze również zespół wybitnych polskich naukowców i publicystów zajmujących się twórczością i biografią Tadeusza Różewicza podkreśla wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

W pierwszej połowie 2018 roku planowane jest otwarcie stałej ekspozycji poświęconej Tadeuszowi Różewiczowi w części Muzeum znajdującej się w kamienicy od strony ul. Kiełbaśniczej, bezpośrednio nad gabinetami Jana Nowaka–Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego.

Źródło: Wrocław.pl

 

Wasze komentarze

czwartek, 14.6.2018 13:08
poniedziałek, 11.6.2018 18:48
wtorek, 5.6.2018 16:42
poniedziałek, 28.5.2018 09:00
sobota, 19.5.2018 10:30
wtorek, 15.5.2018 16:27
Super TAXI
Super TAXI
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
biura do wynajęcia
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Radio LUZ
Radio LUZ