komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

wtorek, 20 listopada 2018

Anatola, Sedzimira

Politechniczne roboty na medal

środa, 9.8.2017 08:35 , komentarze: 0 , odsłony: 850
kategorie artykułu:

Osiemnaście robotów Koła Naukowego Robotyków KoNaR prezentowało się w Pekinie na Robot Challenge 2017. Podczas zawodów maszyny studentów Politechniki Wrocławskiej rywalizowały w sześciu konkurencjach. Dwie z nich wywalczyły złoto i srebro.

Zawody Robot Challenge są organizowane od 2004 roku. Do tej pory odbywały się w Wiedniu i członkowie KoNaR-u regularnie brali w nich udział, zdobywając między innymi pierwsze miejsce w konkurencji Mini Sumo w 2011 czy drugie miejsce w konkurencji Freestyle z robotem Samuel w 2010 roku. 

W tym roku konkurs przeniesiono do Pekinu. W stolicy Chin wystartowało 1316 robotów z 26 krajów świata. Rywalizacja toczyła się w 15 konkurencjach, a naszym reprezentantom udało się przywieźć do Polski dwa krążki.  

Złoto w konkurencji freestyle przypadło Robotycznej Szachownicy, która zdobyła od jury aż 78,2% punktów i wręcz zdeklasowała konkurentów (kolejna maszyna uzyskała 64,8%) oraz wzbudziła zachwyt wśród publiczności.

- Miejsce ekspozycji naszej konstrukcji było oblegane przez najmłodszych uczestników zafascynowanych magicznym urządzeniemrelacjonuje Daniel Semkowicz, koordynator projektu Robotycznej Szachownicy. – Dzieci potrafiły śledzić całą rozgrywkę, wpatrując się w automatycznie poruszające się figury, i krzycząc co chwilę z wrażenia.

Robotyczna Szachownica to zautomatyzowana i sterowana głosowo konstrukcja umożliwiająca bezdotykowe rozgrywanie partii szachów zarówno z żywym przeciwnikiem, jak i sztuczną inteligencją. Maszyna umożliwia także odtwarzanie zapisanych lub rozgrywanych korespondencyjnie rozgrywek. 

Srebrny medal w kategorii line follower zdobył robot Navy, którego konstruktorem jest Rafał Cymiński. W tej konkurencji maszyna musi jak najszybciej przejechać trasę wyznaczoną przez czarną linię na białym podłożu. Robot z PWr potrzebował do tego zaledwie 4,77 s. Do zwycięzcy zabrakło zaledwie 0,07 s.

Zawody Robot Challenge odbywały się od 4 do 6 sierpnia w Zhongguancun Exhibition Center w Pekinie.

Źródło: Informacja prasowa 

 

Wasze komentarze


poniedziałek, 19.11.2018 08:00
biura do wynajęcia
części Samsung
New-House
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Sklep AZE
Wypożyczalnia osuszaczy
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Kserokopiarki
Teagle
monitoring GPS