komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

poniedziałek, 23 lipca 2018

Stwosza, Bogny

[LIST CZYTELNIKA] Czy urząd usunie niebezpieczny Barszcz Sosnowskiego?

piątek, 4.8.2017 08:48 , komentarze: 2 , odsłony: 5114
kategorie artykułu:

Barszcz Sosnowskiego to bardzo inwazyjna i niebezpieczna roślina. Często przy walce z jej ekspansją zawodne okazują się środki chemiczne, a jedynym rozwiązaniem, by się jej pozbyć jest jej skoszenie i wykopanie korzeni. Jak się okazuje ta niebezpieczna roślina występuje w Pasiecznej gm. Jaworzyna Śl., tuż obok placu zabaw dla dzieci.

- Chciałem poruszyć problem Barszczu Sosnowskiego w samym środku miejscowości Pasieczna. Mieszkanka wioski poinformowała urząd w Jaworzynie Śląskiej o wystąpieniu rośliny na jednej z posesji (nieuprawianej, ale bardzo blisko placu zabaw). Urzędnicy po przyjeździe stwierdzili dużą ilość tych roślin, które zaczynają wchodzić w fazę przekwitania i zaczynają się rozsiewać. Niektóre krzaki mają ponad 2 metry. Pracownicy urzędu mają zagadkę co dalej robić, gdyż jest tego sporo. Ponoć nawet przebywanie obok tej rośliny może powodować podrażnienia nosa. Wiadomo iż istnieją firmy, które się tym zajmują, ale wątpliwe aby gmina Jaworzyna za to zapłaciła - alarmuje redakcje mieszkaniec Pasiecznej (dane do wiadomości redakcji).

Dwa lata temu w siemianowickim szpitalu zmarła w wyniku poparzenia 67-letnia kobieta. Podczas koszenia trawy, 67-latka przypadkiem dotknęła barszczu Sosnowskiego i z niewydolnością krążeniową, została przewieziona do szpitala. Na miejscu stwierdzono poparzenia II stopnia na obszarze 5 proc. ciała. Niestety, z powodu kontaktów z toksyczną rośliną, kobieta zmarła.

- Jeśli roślina rośnie na prywatnej posesji to szczerze przyznam, że musimy zapoznać się z treścią przepisów bo taka sytuacja jest niezwykle rzadka. Jeśli one nam to umożliwią będziemy wzywać właściciela posesji do usunięcia barszczu. Tak jednak jak mówię, musimy zapoznać się z przepisami. Podkreślę też, że żadna informacja pisemna nie wpłynęła do urzędu. Będziemy to weryfikować - komentuje Tomasz Strzałkowski, sekretarz gminy Jaworzyna Śl.

Barszcz Sosnowksiego to niezwykle niebezpieczna roślina. Należy kategorycznie unikać kontaktu z barszczem Sosnowskiego, gdyż może to prowadzić do niebezpiecznych, kończących się wizytą w szpitalu, poparzeń. Roślina pod wpływem promieni słonecznych wydziela olejki eteryczne, które podrażniają skórę, śluzówkę, itp. Następuje reakcja alergiczna, organizm reaguje na nią indywidualnie – mniejszymi, ale i bardzo poważnymi poparzeniami. Trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

 

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 19 godz temu
dzisiaj, 9 godz temu
1
środa, 18.7.2018 09:04
1
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Auto Max
Auto Max
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
SKLEP OGRODNICZY
SKLEP OGRODNICZY
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Miral
Miral
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Muzeum Broni
Muzeum Broni