NIE KOCHAĆ W TAKĄ NOC...

piątek, 10.10.2014 10:24 3084 0

Krzysztof Woliński poleca, z satysfakcją i przyjemnością...

 

NIE KOCHAĆ W TAKĄ NOC...

 

Pod cudnie „namalowanym” przez naturę niebem, w środowy wieczór, w barokowym kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bilej Vodzie zaśpiewał chór, Schola Gregoriana Pragensis, ze stolicy naszych południowych sąsiadów. Zespół pod dyrekcją artystyczną Davida Ebena wykonał pieśni z czasów czeskiej i niemieckiej reformacji. Wydarzenie, będące kolejną propozycją 22. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Karla Dittersa, zgromadziło ponad 400 osób. Ta liczna publiczność, której było dane przeżyć obcowanie z dźwiękami kojącymi duszę i będącymi cudowną, swoistą muzykoterapią musiała się w nich zakochać. Po prostu, międzynarodowy język dźwięków, zrozumiałych dla wszystkich tak działa na wrażliwców. Bo tylko tacy, z pewnością, dotarli na koncert. Warto korzystać z takich „okazji”, szczególnie w tych trudnych, skomplikowanych czasach. Klimat miejsca, historyczny anturaż wzbogacony niezwykłymi obrazami, ilustrującymi Ołtarz oraz Drogę Krzyżową dopełniał wrażenia.

Chór, istniejący od 1987 roku zaprezentował utwory z wieku XV i XVI ilustrujące najważniejsze wydarzenia w kościele. Schola występuje zarówno w Czechach jak również w kościołach i salach koncertowych całego świata. Występy artystów wszędzie wzbudzają ogromne uznanie i sprawiły, że współcześni kompozytorzy tworzą dla nich utwory utrzymane w klimacie „chorału gregoriańskiego”.

*****************

 

W najbliższą sobotę 11 października, o godz. 18.00, w kościele Najświętszej Trójcy w Javorniku odbędzie się koncert „Legendarne kwartety”. Wystąpi zespół Filharmoników z Brna. W programie kompozycje Haydna, Mozarta, Vanhala oraz patrona festiwalu. Muzyka stworzona w wieku XVII będzie rozbrzmiewała w cudownej scenerii kościoła, a na zakończenie zaplanowano w programie utwór W. A. Mozarta, znany, chyba wszystkim, „Eine kleine Nachtmusik”. I już można zaryzykować stwierdzenie, z ogromną dozą prawdopodobieństwa, że po „standing ovation”, kończącym każde wydarzenie festiwalu, widzowie usłyszą jeszcze jedną perełkę muzyczną, na bis.

*****************

Bilety na wszystkie koncerty można kupić przed rozpoczęciem. Cena wstępu to 100 koron (normalne) i 50 (ulgowe dla dzieci, studentów i seniorów). Aktualna cena kursu wymiany w kantorach to ok. 15,6 złotych za 100 koron czeskich. Niestety, przynajmniej w tym roku organizatorzy nie gwarantują transportu dla polskich melomanów. Natomiast z kronikarskiego obowiązku chciałbym poinformować, że do Javornika można dojechać przez przejścia graniczne w Bilej Vodzie lub Paczkowie. Przykładowo, odległość z Ząbkowic do Javornika to ok. 30 km, w jedną stronę. Można przyjechać wcześniej i zwiedzić zamek Jansky Vrch. Niestety, zarówno za zwied

zanie jak i za bilety na koncerty festiwalowe można zapłacić, jedynie czeskimi koronami.

O następnych festiwalowych koncertach, programie i występujących artystach, sukcesywnie będzie informował nasz portal.

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)