ITD dostało z Unii miliony na fotoradary. Czy w Złotym Stoku też zamontują?

czwartek, 24.1.2019 11:04 3220 4

W grudniu ubiegłego roku media obiegła informacja, że Inspekcja Transportu Drogowego otrzymała miliony z unijnej kasy na fotoradary. Czy mieszkańcy postulujący o zamontowanie fotoradaru na k46 w Złotym Stoku doczekają się instalacji urządzenia? Tego jeszcze nie wiadomo.

fot. GITD

 

W grudniu 2018 roku media podały, że ITD otrzymało zgodę, by wydać środki unijne na nowe urządzenia rejestrujące. Chodzi o wart 162 mln złotych projekt „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym”. Urządzenia mają trafić na wszystkie kategorie polskich dróg do końca 2020 roku.

Nowy system ma objąć swoim zasięgiem wszystkie kategorie dróg publicznych. W ramach realizacji projektu przewidziano zakup 358 nowych urządzeń rejestrujących, w tym 111 urządzeń, które zostaną  zainstalowane w nowych lokalizacjach (fotoradary stacjonarne i mobilne, odcinkowe pomiary prędkości, rejestratory przejazdu na czerwonym świetle  zamontowane również na przejazdach kolejowych). 247 urządzeń przeznaczonych będzie do zainstalowania w dotychczas wykorzystywanych lokalizacjach - sukcesywnie wymieniane będą najstarsze i wyeksploatowane już urządzenia funkcjonujące w ramach systemu CANARD GITD. - informuje Generalna Inspekcja Transportu Drogowego. 

8 października 2018 roku mieszkańcy zablokowali przejście dla pieszych na dk46 żądając poprawy bezpieczeństwa i fotoradarów. 

To dobra informacja dla mieszkańców Złotego Stoku, którzy od dawna żądają zamontowania fotoradaru na k46, która przecina miejscowość. W październiku ubiegłego roku zablokowali nawet z tego powodu drogę krajową. Zapytaliśmy więc GITD, gdzie w pierwszej kolejności będą instalowane fotoradary i jakie wymogi musiałyby być spełnione, by takie urządzenie stanęło właśnie w Złotym Stoku. Konkretnej odpowiedzi nie otrzymaliśmy. 

Do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD wpłynęło już ponad  2000 wniosków od lokalnych społeczności o instalację urządzeń rejestrujących, których obecność na drogach dyscyplinuje kierujących pojazdami i wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Po wykonaniu analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz weryfikacji złożonych do CANARD wniosków o instalację stacjonarnych urządzeń rejestrujących zostaną wybrane lokalizacje, w których w pierwszej kolejności konieczna będzie instalacja urządzeń. Priorytetowo traktowane będą lokalizacje o dużym zagrożeniu bezpieczeństwa ruchu drogowego w szczególności miejsca, w których dochodzi do wypadków i kolizji spowodowanych przekraczaniem dopuszczalnej prędkości czy też niestosowaniem się do sygnałów świetlnych, ze szczególnym uwzględnieniem liczby rannych oraz zabitych - odpowiada GITD. 

 

Czytaj także: Mieszkańcy Złotego Stoku zablokowali przejście dla pieszych na k46

 

 

Przeczytaj komentarze (4)

Komentarze (4)

Ja czwartek, 24.01.2019 17:49
Fotoradary, monitoring skrzyżowań i przejść dla pieszych to recepta na...
Siwa czwartek, 24.01.2019 16:02
Najpierw musi ktos zginac,zeby podjeli decyzje o zamontowaniu
Ziębiczanin czwartek, 24.01.2019 11:46
Proponuje o kamere w Ziębicach.
ccc czwartek, 24.01.2019 13:09
INSTALUJCIE YANOSIKA. APLIKACJE Mówi gdzie policja gdzie radary.