Dzień Kobiet w policji - kobiety pracują w policji niemal od 100 lat!

środa, 8.3.2023 10:21 632 0

W zawodzie zdominowanym przez mężczyzn, niemal 100 lat temu swoje miejsce odnalazły również kobiety. W tym krótkim czasie wykorzystały swój potencjał jako realne narzędzie w zwalczaniu przestępczości. Tak jest i dziś. W powiecie ząbkowickim na dzień dzisiejszy w mundurze służy 20 kobiet. Swoje miejsce znalazły w każdym z pionów.

 

Dokładnie 98 lat temu w strukturze Policji Państwowej po raz pierwszy znalazły się kobiety. Wstąpienie w szeregi kobiecej policji nie było łatwe, służba była uważana za misję, która wymagała wielu poświęceń i wyrzeczeń. Było wiele ograniczeń. Policjantką mogła zostać wyłącznie panna lub wdowa, między 25 a 45 rokiem życia. Wstępując w szeregi policji, kobieta zobowiązywała się do zrezygnowania z zamążpójścia w ciągu najbliższych 10 lat.

Obecnie widok kobiet w policyjnym mundurze nikogo już nie dziwi. W ciągu niecałych 100 lat znalazły swoje miejsce w każdym z pionów, zaczynając od służby prewencyjnej, kryminalnej, po wspomagającą. Ścigają piratów drogowych i groźnych przestępców, patrolują ulice, uczestniczą w zabezpieczeniach imprez masowych, konwojują zatrzymanych, wspierają ofiary przemocy i pracują z młodzieżą.

W powiecie ząbkowickim mamy 20 policjantek oraz 24 przedstawicielki płci pięknej zatrudnione na stanowiskach cywilnych. Zajmują zarówno stanowiska wykonawcze jak i kierownicze. Często łączą swoją pracę i służbę z realizacją pasji oraz marzeń. Dzisiaj nie muszą już z niczego rezygnować.

 

asp. szt. Katarzyna Mazurek/ KPP w Ząbkowicach Śląskch

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)