[FOTO] III Regionalna Konferencja Historyczna "Kresy Wschodnie-ocalić od zapomnienia" w Srebrnej Górze

poniedziałek, 5.6.2023 11:08 846 0

Niemal 150 osób zebrało się w Srebrnej Górze na III Regionalnej Konferencji Historycznej "Kresy Wschodnie-ocalić od zapomnienia". Dla zebranych gości wystąpienia przygotowali wybitni wykładowcy, pielęgnujący pamięć o dawnych ziemiach Rzeczypospolitej: prof. Stanisław Nicieja, dr Tadeusz Samborski, dr Jan Engelgard, Jędrzej Majka oraz dr Michała Siekierka

Kapitule Rady Krajowej Środowiska Żołnierzy Polskich Oddziałów Samoobrony z Kresów Południowo-Wschodnich przyznała i wręczyła podczas konferencji  medale Krzyża Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach wójtowi Stoszowic - Pawłowi Gancarzowi, Ryszardowi Jastrzębskiemu -przewodniczącemu Rady Gminy Kłodzko oraz Robertowi Szwarcowi -członkowi zarządu powiatu ząbkowickiego.

- Serdecznie dziękuję za to wyróżnienie, to dla mnie wielki zaszczyt. Serdeczne podziękowania dla wszystkich stowarzyszeń i środowisk działających na rzecz pamięci Kresów. Szczególne podziękowania dla Stowarzyszenia Kresowian z Ząbkowic Śląskich za użyczenie wystawy "Tam byliśmy. Tam żyliśmy. Stamtąd jesteśmy", która uświetniła wydarzenie i była chętnie oglądana przez uczestników. Podziękowania dla uczniów szkół w Budzowie, Grodziszczu i Ząbkowicach Śląskich za uczestnictwo i żywe zainteresowanie omawianymi prelekcjami. Wierzę, że wpłyną one na jeszcze większe zainteresowanie wśród Was tematyką kresową. Życzę powodzenia podczas startów w kolejnych konkursach z wiedzy o Kresach Wschodnich, wspomaganych wiedzą zaczerpniętą z wykładów naszych gości. Dziękuję naszym Borowiankom z Przedborowej za muzyczne podsumowanie wydarzenia. Podziękowania dla wszystkich uczestników konferencji. Wasza liczna obecność potwierdza, że tematyka przesiedleń Polaków z Kresów Wschodnich i ich losy nie są Wam obojętne - mówi wójt Stoszowic, Paweł Gancarz. 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek