"Nie daj się oszukać" - spotkanie policjantów z Klubem Seniora w Kamieńcu Ząbkowickim

poniedziałek, 13.3.2023 10:38 623 0

Coraz więcej w społeczeństwie seniorów i niestety coraz więcej szubrawców, którzy chcą ich okraść w różnoraki sposób, a to „na wnuczka” a to „na policjanta”.

Z inicjatywy Marii Kacik, w siedzibie kamienieckiego Koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, odbyło się spotkanie z policjantami z kamienieckiego Posterunku. Zaproszeni goście:  młodszy  aspirant Damian Bieńko (dzielnicowy) oraz starszy sierżant  Kamil Domagała przedstawili metody oszustów i sposoby jak się ustrzec przed wyłudzeniem i kradzieżą. W krótkiej prelekcji, która była pierwszą z cyklu spotkań, seniorzy zostali poinformowani o modus operandi  sprawców i jakie powinni podjąć działania, żeby się ustrzec przed utratą dobytku.

W dalszej części spotkania goście przedstawili liczne inicjatywy Policji dot. zapewnienia bezpieczeństwa  mieszkańcom, które spopularyzujemy w niniejszym tekście.

W każdy, pierwszy poniedziałek miesiąca o godz. 9.oo, na kanale  YouTube,  Rzecznik Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich wraz z funkcjonariuszami, przedstawiają aktualne informacje o pracy policji. 

Kolejną inicjatywą Policji jest bezpłatna aplikacja  KMZB (Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa), dzięki której można przekazywać, sygnały o zaobserwowanych zagrożeniach oraz ich lokalizacji, które zostaną zweryfikowane oraz udokumentowane podjętymi działaniami przez funkcjonariuszy.  

Goście przypomnieli również o bezpłatnej aplikacji „Moja Komenda”, która przyczynia się do lepszej komunikacji mieszkańców z policjantami w zakresie bezpieczeństwa i zapobiegania przestępstwom.  

Kończąc relację, zgodnie z zasadą „last but not least”/* warto zaprezentować, przygotowane przez policję i przedstawione na spotkaniu

4 Zasady Bezpiecznego Dolnoślązaka:

·        Nigdy nie wręczaj swoich pieniędzy nieznanej osobie,

·        Nigdy nie dzwoń na numery wskazane przez rozmówcę telefonicznego,
·        Zadzwoń do bliskich i zapytaj czy faktycznie potrzebują pomocy,
·        próbie wyłudzenia natychmiast poinformuj Policję.

Podsumowując, warto przypominać o zasadach bezpiecznego zachowania, bo profilaktyki nigdy dosyć.      

____________________

/* last but not least (ang.) -  Ostatni, ale nie mniej ważny

 

Foto&tekst:

Krzysztof Woliński

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek