Zespół Szkolno-Przedszkolny im. KEN zdobył grant dla gminy Bardo

czwartek, 22.6.2017 14:49 1763 0

Spośród zgłoszeń nadesłanych w ramach II edycji Programu Grantowego ENERIS „Pomysły chroniące środowisko” najlepszym w gminie Bardo okazał się pomysł Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. KEN z filią w Przyłęku. Dzięki zdobytym funduszom zostanie zagospodarowany teren zielony obok szkoły. Do końca listopada powstanie tam ogólnodostępna dla uczniów i mieszkańców przestrzeń do rekreacji i nauki.  

Zwycięski projekt pod nazwą „Eko-kącik eksperymentalny wspólną przestrzenią do odpoczynku i nauki” zaangażuje w prace nad zagospodarowaniem skweru szkolnego uczniów. To właśnie oni będą mieli decydujący wpływ na to, jak ich wspólna zielona przestrzeń będzie wyglądać. Projekt rozpocznie się już w czerwcu przeprowadzeniem warsztatów plastycznych wśród dzieci, w czasie których wypracowana zostanie koncepcja „eko-kącika”. Wprowadzanie jej w życie będzie trwało do końca października – do tej pory powstanie zielnik i warzywnik oraz zbudowane zostaną elementy małej architektury, w tym ławki oraz zegar słoneczny. Prace nad zagospodarowaniem skweru będą miały formę zajęć w terenie – plastycznych, przyrodniczych oraz historycznych. W przyszłości teren zostanie uzupełniony o stację meteorologiczną. Fundusze z programu grantowego zostaną przeznaczone również na zakup pojemników do segregowania odpadów na potrzeby szkoły. 

 — Nasz projekt łączy elementy edukacyjne z zajęciami praktycznymi w terenie. Nakładem wspólnej pracy uczniów powstanie miejsce zarówno do zabawy i wypoczynku, jak i nauki - całorocznej obserwacji i dbałości o przyrodę. Chcemy wspierać świadomość ekologiczną naszych uczniów, a także dorosłych mieszkańców, dlatego też „eko-kącik” będzie przestrzenią ogólnodostępną dla wszystkich zainteresowanych kontaktem z naturą. Szacujemy, że z naszym projektem zetknie się około 1500 osób   — powiedziała Wioletta Piojda, dyrektor ZS-P im. KEN, koordynatorka zwycięskiego projektu. 

Nagrodzony przez nas projekt ZS-P im. KEN zakłada zaprojektowanie zielonej infrastruktury przez i dla uczniów. Kącik będzie miejscem, o który będą dbały dzieci, ucząc się szacunku dla przyrody, także poprzez naukę zasad segregowania odpadów w zakupionych pojemnikach. Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tak pomysłowej edukacji ekologicznej najmłodszych mieszkańców gminy Bardo  — powiedział Grzegorz Zarański, dyrektor ds. operacyjnych krapkowickiego oddziału ENERIS Surowce, fundatora grantu. 

Kryteriami oceny w konkursie były m.in. wpływ na środowisko, użyteczność dla społeczności lokalnej, innowacyjność oraz rzeczywista możliwość realizacji pomysłu przy założonym budżecie i terminach. W jury Programu Grantowego ENERIS zasiadali doświadczeni samorządowcy – burmistrzowie oraz prezydenci miast objętych Programem, przedstawiciele uczelni, lokalni aktywiści oraz specjaliści ochrony środowiska ENERIS. W obradach jury z  ramienia gminy Bardo udział wziął Krzysztof Żegański, burmistrz Miasta i Gminy Bardo. 

Oceniając prace, byłem zaskoczony pomysłowością i innowacyjnością projektów. Nadesłane wnioski są dowodem na to, że ludzie chcą się angażować w edukację oraz proekologiczne przedsięwzięcia. Popieram inicjatywę zaszczepiania w młodych ludziach dbałości o środowisko i ekologię. Cieszę się, że najmłodsi mieszkańcy naszej gminy będą mogli realizować zaplanowane zadania i stworzyć piękne miejsce na jej terenie — powiedział Krzysztof Żegański, burmistrz Miasta i Gminy Bardo.

 

Ogólnopolska zielona mobilizacja

 

Projekt ZS-P im. KEN jest jednym z dziewięciu wniosków, które w ramach II  edycji Programu Grantowego ENERIS zostały nagrodzone grantem w wysokości do 3 tysięcy złotych. Fundusze zostały przyznane lokalnym aktywistom w całej Polsce – poza gminą Bardo, wnioski były przyjmowane między innymi ze Świdnicy, Pruszcza Gdańskiego, Piły, Gorzowa Wielkopolskiego, Kielc, Jaworzna. Najlepsze eko-projekty otrzymają dofinansowanie na realizację działań na rzecz społeczności lokalnej i najbliższego otoczenia naturalnego. Do końca roku zielone fundusze będą zmieniać nie tylko polskie miasta, ale również stan świadomości ich mieszkańców, uwrażliwiając ich na stan środowiska naturalnego.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek