Żółty Marsz Nadziei przeszedł przez świdnicki rynek. To zwieńczenie akcji rozpoczętej jesienią [Foto]

czwartek, 13.4.2023 13:12 974 0

Żółty kolor dominował w czwartek 13 kwietnia na świdnickim rynku. Wszystko za sprawą Marszu Nadziei, który jest zwieńczeniem V edycji świdnickich „Pól Nadziei - Tu zakwita dobro”.

Marsz odbył się już po raz piąty i ma na celu promowanie wolontariatu i wsparcie świdnickiego Hospicjum. W czwartkowe przedpołudnie na rynek przybyli mieszkańcy w każdym wieku - zarówno szerokie grono przedszkolaków, jak i seniorzy. Nie zabrakło również przedstawicieli miasta, służb mundurowych oraz rządu. Z żółtymi żonkilami przemaszerowali dookoła rynku m.in. prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, posłanka Agnieszka Kołacz-Leszczyńska czy prezes zarządu Funduszu Regionu Wałbrzyskiego Robert Jagła.

Zapewniono szereg atrakcji dla najmłodszych, którzy zaprezentowali swoje talenty artystyczne. Każdy z uczestników marszu miał ze sobą coś żółtego - żonkile, emblematy czy elementy garderoby.

Kilka słów o akcji

Pola Nadziei to kampania, która ma na celu promowanie niesienia bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym, będącym u kresu życiowej drogi oraz rozwój wolontariatu. Żonkile są symbolem nadziei. Co roku jesienią, w geście solidarności z osobami znajdującym się w terminalnym okresie choroby nowotworowej, w wielu miejscach na świecie, tysiące ludzi sadzi żonkile, by na wiosnę rozkwitnięte kwiaty zerwać i rozdać podczas publicznych kwest. Żółty Marsz Nadziei jest zwieńczeniem rozpoczętych jesienią Pól Nadziei, organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum” od 2018 r. z inicjatywy prezes Gabrieli Kaczkowskiej.

Stowarzyszenie „Hospicjum” zostało założone przez ludzi, którym doświadczenia osobiste i zawodowe dały poznać, jak tragiczny jest los ciężko chorych i umierających, pozbawionych właściwej opieki.

Towarzystwo za główny cel postawiło sobie udzielanie tym chorym profesjonalnej opieki medycznej, pielęgnacyjnej i duchowej, przystosowanej do ich szczególnych potrzeb, niesienie pomocy rodzinom pielęgnującym swoich chorych, a także jednoczenie ludzi dobrej woli gotowych społecznie udzielać tej opieki oraz wspierać finansowo jej organizację.

 

Historia Pól Nadziei w Polsce

Hospicjum prowadzi działania mające na celu szerzenie idei hospicyjnej, edukację i uwrażliwianie społeczeństwa, szczególnie dzieci i młodzieży, na los ludzi chorych i cierpiących. Od 24 lat tą ważną hospicyjną misję spełnia program Pola Nadziei. Wiosną, podczas trwania akcji organizowane są konkursy, spotkania i happeningi skierowane do dzieci i młodzieży, prelekcje mające na celu oswajanie najmłodszych z tematyką hospicyjną.

 

Program Pola Nadziei został stworzony przez Organizację Marie Curie Cancer Care. W 1997 roku MCCC przekazała ideowe założenie i zasady organizacji akcji Pola Nadziei Towarzystwu Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” w Krakowie. Od tego czasu żonkilowe Pola Nadziei kwitną rokrocznie w Krakowie, i w innych miastach Polskich – dla chorych w tamtejszych hospicjach.

 Hospicjum św. Łazarza w Krakowie jest koordynatorem ogólnopolskiej edycji akcji. W pierwszych ogólnopolskich Polach Nadziei wzięło udział 7 hospicjów, obecnie każdego roku do programu zgłasza się około 40 hospicjów. Każde z nich realizuje program w mieście w którym działa, według własnej koncepcji z zachowaniem zasad i trzech równoważnych celów, którymi jest szerzenie idei hospicyjnej i pozyskiwanie funduszy na prowadzoną opiekę dla terminalnie chorych uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby chorych i możliwość niesienia pomocy.

Tysiące zaangażowanych wolontariuszy, szkół i instytucji włączających się w akcje, darczyńców.  Niezmierzona liczba osób, do których dzięki Polom Nadziei dotarła informacja o hospicyjnej idei, w tym rodzin, które dowiedziały się, że mogą w hospicjach otrzymać pomoc dla swoich bliskich.

Współpraca ze szkołami w ramach żonkilowej akcji, prelekcje, konkursy, rozwój wolontariatu wpływa na budzenie dziecięcej wrażliwości.

Dzięki żonkilowi– międzynarodowemu symbolowi nadziei, dzieci i młodzież w sposób przystępny mogą dowiedzieć się o tym co jest trudną, ale nieodłączną częścią życia: o chorobie, przemijaniu i stracie, ale także o nadziei i radości jaką może wnieść w tych chwilach człowiek, wrażliwy i otwarty na los drugiego człowieka.

W 2018 r. akcja Pola Nadziei została nominowana do Nagrody Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy „Dla Dobra Wspólnego” w kategorii Dzieło.

foto: doba.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)