Żarów: wakacyjny projekt asystentów rodziny

piątek, 14.8.2015 10:31 985 0

"Aktywnie, twórczo i zdrowo - promowanie aktywnych form spędzania czasu wolnego dzieci i ich rodzin" - od lipca 2015 roku rozpoczął się projekt asystentów rodziny Teresy Borowiec i Elżbiety Strzałkowskiej.

Dzieci często pozostawione sobie same, samodzielnie organizują czas wolny poprzez oglądanie telewizji, coraz więcej czasu spędzają przed komputerem lub z telefonem komórkowym w ręku. Zanikają więzi rodzinne, zaś między członkami rodziny występuje brak porozumienia i komunikacji. Niedobór właściwych wzorców możliwości spędzania czasu wolnego prowadzi do kształtowania się u dzieci niewłaściwych postaw zdrowotnych i społecznych. Dzieci narażone są na różnego rodzaju uzależnienia, a w późniejszych okresie nawet na niedostosowanie społeczne.

W trosce o los dzieci i ich więzi z rodzicami pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarowie opracowali projekt pn. "Aktywnie, twórczo i zdrowo - promowanie aktywnych form spędzania czasu wolnego dzieci i ich rodzin." Projekt adresowany jest przede wszystkim do kobiet niepracujących, zajmujących się na co dzień wychowaniem dzieci, oraz do ich pociech. Są to rodziny objęte asystenturą rodziny.

Celem projektu jest promowanie metod wychowawczych sprzyjających rozwojowi dziecka, a także pokazanie rożnych sposobów spędzania czasu wolnego w rodzinie, a przede wszystkim uświadomienie jak ważną rolę w kształtowaniu rozwoju dziecka stanowi kontakt z rodzicami. Dzięki projektowi rodzice zacieśnią więzi emocjonalne z dziećmi, nauczą się poprawnych relacji rodzic - dziecko, podniosą swoje kompetencje wychowawcze (umiejętności komunikacji z dzieckiem oraz zorganizowanie aktywnego czasu wolnego, zdrowego, racjonalnego planu dnia).

Projekt składa się z trzech części:

I. Wypoczynek dla dzieci. Zorganizowany w formie półkolonii, podczas których dzieci uczą się samodzielności, współpracy w grupie, prawidłowych relacji z rówieśnikami. Zorganizowany czas wolny dla dzieci wypełniony jest mnóstwem atrakcji (np. wyjazd do kina, Bobolandii czy na basen).

II. Zorganizowane aktywne formy spędzania czasu wolnego dzieci i ich rodziców. W tej części projektu rodzice wspólne ze swoimi dziećmi biorą udział w zabawach, wycieczkach, zajęciach integracyjnych, ruchowych i artystycznych. Są w pełni zaangażowani w organizację i przebieg czasu wolnego swoich dzieci. W ramach tej części projektu zorganizowano zabawy dla dzieci i ich rodziców w parku, z użyciem chusty Klanzy, wyjazd na żagle, wyjazd do kina oraz zabawę w podchody.

III. Warsztaty kompetencji interpersonalnych i wychowawczych adresowane do rodziców. Uczestnicy warsztatów otrzymają wiedzę i nabędą umiejętności z zakresu aktywnego słuchania, nawiązania efektywnej współpracy z dzieckiem, asertywnego porozumiewania się oraz modyfikowania niepożądanych zachowań dziecka bez stosowania przemocy.

źródło: UM Żarów

Dodaj komentarz

Komentarze (0)