WYGRAJ PĄCZKI od piekarni Wychowanek na Tłusty Czwartek! [ROZWIĄZANIE]

wtorek, 26.2.2019 00:00 5611

Rozwiązanie: Oczywiście, pączki były znane już w starożytnym Rzymie! Dziękujemy za wszystkie nadesłane mejle. Zestawy wygrywają: Roman Mielnik, Justyna Kalinin, Barbara Nikodem.

***

Na coroczne święto pączka dla naszych czytelników mamy KONKURS, w którym do wygrania jest 3 zestawy pączków, po 10 sztuk każdy. Żeby wygrać taki zestaw należy odpowiedzieć na pytanie: Czy pączki były znane w starożytnym Rzymie? Na Wasze maile czekamy pod adresem konkursydsw@doba.pl do 27.02.2018 do godz. 23.00. W temacie prosimy wpisać pączki, a w treści oprócz odpowiedzi także swoje imię nazwisko, miejscowość i numer telefonu. Ze zwycięzcami skontaktujemy się telefonicznie. O wygranej decyduje kolejność zgłoszeń.

Coraz częściej na sklepowych półkach, w piekarniach oraz cukierniach możemy znaleźć pieczywo oraz pączki, które tylko przypominają prawdziwe, tradycyjne i przygotowywane zgodnie z tradycją słynne wypieki. - Niestety często są to pączki przygotowywane z gotowych mieszanek, w których znajduje się duża ilość różnych niezdrowych ulepszaczy i spulchniaczy - tłumaczy Jacek Wychowanek, właściciel piekarni i cukierni A.J. Wychowanek z Jaworzyny Śląskiej. - Takie pączki wyglądają ładnie, ale tak naprawdę to tylko napompowana chemiczna kulka, w której na próżno szukać nawet jajek, bo te są z proszku. To coraz częstsza praktyka wykorzystywana, dzięki której proces produkcji jest dużo szybszy. Taką mieszankę zalewa się tylko wodą, a ta rośnie w piecu. Można szybciej wyprodukować większe ilości i dzięki temu więcej zarobić - dodaje. 

Jaki jest sekret prawdziwego pączka, jego receptura i jak go rozróżnić? Jak tłumaczy Jacek Wychowanek, receptura jest bardzo prosta. - To mąka, woda, jajka, drożdże i cukier oraz oczywiście nadzienie np. konfitura różana i lukier - mówi założyciel piekarni i cukierni A.J. Wychowanek - Proces wypieku takich pączków jest dłuższy, trzeba rozbijać i wykorzystywać prawdziwe jajka, używać drożdży itd., a nie zalewać wodą jednej mieszanki. Jednak nasza piekarnia i cukiernia istnieje od 1997 r. i od początku naszym założeniem było pieczywo oraz wypieki takie jak w domu. Nie poddaliśmy się trendom i chęci szybkiego zarobku kosztem naturalnych składników. W tym tak naprawdę tkwi sekret naszych pączków i pieczywa. Te przygotowywane jest z prawdziwego zakwasu i niezmiennego od pierwszego dnia istnienia piekarni – tego samego zaczynu. Z okazji tłustego czwartku przygotujemy 11 tys. pączków z różnymi nadzieniami, które będzie można zakupić w 9 naszych punktach w Świdnicy, Strzegomiu, Jaworzynie Śląskiej, Piotrowicach Świdnickich oraz Żarowie. To maksymalna liczba, którą jesteśmy w stanie przygotować - dodaje.

Naturalny pączek od tego produkowanego z gotowych mieszanek można rozpoznać m.in. po kształcie. Nie jest idealnie okrągły i bardzo pulchny, ale nieco spłaszczony. Jest mniejszy, ale cięższy. Jego waga powinna wynosić ok 80 g.

FILM przedstawiający produkcję pączków staropolskich: KLIKNIJ

Konkurs Piekarni-Cukierni WYCHOWANEK 

Piekarnia i cukiernia A.J. Wychowanek z okazji tłustego czwartku przygotowała dla mieszkańców powiatu wyjątkowy konkurs. Do wygrania jest skrzynka pączków przygotowywanych zgodnie z tradycyjną recepturą. Wystarczy wejść na profil piekarni na Facebooku — Piekarnia A.J. Wychowanek (https://www.facebook.com/Wychowanek), polubić go, oraz pod postem konkursowym napisać z kim chcielibyśmy się podzielić prawdziwymi pączkami i dlaczego. Spośród uczestników zostanie wybrana najciekawsza odpowiedź, a pączki zostaną dostarczone na wskazany adres przez zwycięzcę w czwartek do godz. 12:00. Konkurs odbywał się będzie do czwartku do godz. 09:00, a o godz. 10:00 zostanie ogłoszony zwycięzca. 

Sklepy firmowe piekarni i cukierni A.J. Wychowanek:

  •         Świdnica: ul. Okrężna 48, ul. Łukowa 6, ul. Środkowa 9, ul. Bartosza Głowackiego 39
  •         Strzegom: ul. Rynek 40
  •         Jaworzyna Śląska: ul. Świdnicka 2a, ul. Wolności 21
  •         Piotrowice Świdnickie 37