Ukraińskie Radiowe Dyktando Jedności Narodowej w II LO

środa, 9.11.2022 13:16 267 0

9 listopada to coroczne święto zwane Dniem Piśmiennictwa Ukraińskiego i Języka, obchodzone od 1997 roku przez obywateli Ukrainy na całym świecie. W tym dniu Radio Ukraińskie organizuje Ukraińskie Radiowe Dyktando Jedności Narodowej.

Piszą go wszyscy bez względu na wiek, zawód, płeć czy miejsce, w którym aktualnie przebywają, korzystając z transmisji radiowej i internetowej prowadzonej „na żywo”. Uczestniczą w nim uczniowie i nauczyciele, całe rodziny i grupy przyjaciół, bowiem udział w pisaniu Dyktanda to nie tylko sprawdzenie swojego poziomu znajomości języka ukraińskiego. To także spontaniczny wyraz solidarności ze wszystkimi, którzy kochają i szanują ten język oraz pragną, żeby Ukraińcy posługiwali się nim i pielęgnowali dla przyszłych pokoleń. W tym roku tekst Dyktanda czyta znana ukraińska aktorka – Ada Rogowcewa.

 

Do akcji pisania Dyktanda włączyli się w tym roku również ukraińscy uczniowie naszej Szkoły. Inicjatorami wydarzenia byli dyrektor II LO pan Jacek Iwancz oraz asystentka międzykulturowa Fundacji „Ukraina” pani Ludmiła Tkachenko (która również brała udział w Dyktandzie). Podziękowania za pomoc należą się także nauczycielowi informatyki panu Pawłowi Polczykowi.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)