komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

piątek, 6 grudnia 2019

Mikołaja, Jaremy

Trudna sytuacja stacji pogotowia ratunkowego w Świdnicy

środa, 27.11.2019 11:21 , komentarze: 8 , odsłony: 3214
kategorie artykułu:

Posiedzenie Komisji Ochrony Zdrowia i Spraw Społecznych oraz Komisji Budżetu i Finansów w sprawie funkcjonowania Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy odbyło się 25 listopada z inicjatywy przewodniczącego Komisji Ochrony Zdrowia i Spraw Społecznych – Krystiana Wereckiego.

W związku z trudną sytuacją finansową SP ZOZ Powiatowe Pogotowie Ratunkowe, wynikającą z niewystarczającego finansowania Państwowego Ratownictwa Medycznego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, radni obu komisji pracowali nad projektem apelu przygotowanym przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych, którego adresatem będzie Ministerstwo Zdrowia. W posiedzeniu komisji brali udział ponadto dyrektor Pogotowia Ratunkowego Małgorzata Jurkowska, zastępca dyrektora ds. Lecznictwa Tomasz Derej, główna księgowa Jolanta Dziubek, starosta - Piotr Fedorowicz, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Agata Steczko-Szymańska oraz zainteresowani radni spoza komisji.

Przedstawiciele pogotowia szczegółowo odpowiadali na zadawane im pytania oraz wyjaśniali obowiązujące procedury medyczne, które mają wpływ na codzienne funkcjonowanie zakładu oraz koszty z tym związane. Jak informuje Małgorzata Jurkowska, na pogarszającą się sytuację finansową, mają wpływ: stawki finansowania ratownictwa medycznego przez NFZ utrzymane na poziomie 2011 roku oraz wysokie wymagania wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym, według których nie wszyscy lekarze mogą pracować w pogotowiu, co wiąże się z brakami w zatrudnieniu. Obie te kwestie mają znaczący wpływ na powiększającą się stratę finansową placówki. Mimo, iż podstawowym zadaniem Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy jest bezpłatne podejmowanie czynności ratujących życie osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, a nie skupienie się na pozyskaniu dodatkowych środków finansowych, to jednak pogotowie świadczy działania komercyjne w postaci oferty edukacyjnej Szkoły Ratownictwa Medycznego, usług transportu medycznego oraz zabezpieczenia medycznego imprez masowych. Pomimo tych działań, pogotowie ratunkowe nie jest w stanie pokryć różnicy między kontraktowaniem NFZ a realnymi kosztami funkcjonowania Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy.

Na koniec spotkania Alicja Synowska - członek zarządu powiatu odczytała projekt apelu do Ministerstwa Zdrowia w sprawie trudnej sytuacji finansowej pogotowia. Obecni na posiedzeniu członkowie komisji otrzymali projekt przedstawionego apelu z prośbą o przekazanie ewentualnych uwag. Apel będzie skierowany pod obrady Rady Powiatu w Świdnicy na sesji grudniowej.

 

Wasze komentarze

Jest za pózno na wiele spraw.to nie w tą strone...
sobota, 30.11.2019 21:06 autor: Ratownik wodny
Kto nie pracował w pogotowiu niech się nie wypowiada na...
czwartek, 28.11.2019 09:20 autor: Ewa
czwartek, 5.12.2019 13:50
czwartek, 5.12.2019 12:05
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Pośrednictwo EUCO
Pośrednictwo EUCO
INTERFUEL SKŁADY WĘGLA
INTERFUEL SKŁADY WĘGLA
SKUP AUT
SKUP AUT
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica