komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

sobota, 15 sierpnia 2020

Napoleona, Stelii

Świdnicę z filmem „Ułaskawienie” odwiedzi Grażyna Błęcka-Kolska

środa, 10.4.2019 14:21 , komentarze: 0 , odsłony: 1086
kategorie artykułu:

Organizatorzy 5. Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM wychodzą naprzeciw długiemu oczekiwaniu na listopadowe wydarzenie. Zaplanowali regularne pokazy przedfestiwalowe z udziałem gości. Na pierwszy ogień – „Ułaskawienie” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego i spotkanie z Grażyną Błęcką-Kolską.

Najbliższy seans w ramach projekcji przedfestiwalowych zaplanowany jest na środę, 17. kwietnia, w sali Świdnickiego Ośrodka Kultury – widzowie zobaczą niepokazywaną dotąd w Świdnicy najnowszą produkcję Jana Jakuba Kolskiego„Ułaskawienie”. Film został trzykrotnie nagrodzony podczas ubiegłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (za scenariusz, główną postać kobiecą oraz kostiumy). „Ułaskawienie” to osadzona w realiach powojennej Polski historia zmagających się z żałobą rodziców, wyruszających ze swoim synem w ostatnią podróż, opowiedziana z perspektywy ich wnuka Jana. Syn Hanny i Jakuba, żołnierz AK Wacław „Odrowąż” Szewczyk, zostaje jesienią 1946 roku zastrzelony przez UB. Po serii upokorzeń doznanych ze strony nowej władzy, bezczeszczącej zwłoki ich dziecka, Hanna i Jakub postanawiają zapewnić synowi godny pochówek w oddalonej o 500 km Kalwarii Pacławskiej. Podróż rodziców przez wciąż pogrążoną w powojennym koszmarze Polskę staje się metaforyczną wyprawą w głąb ludzkiej duszy i próbą stworzenia na nowo definicji człowieczeństwa w świecie, w którym sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie, a nieoczekiwanym sojusznikiem może stać się dotychczasowy wróg.

Po seansie z publicznością spotka się odtwórczyni głównej roli, tj. Hanki, Grażyna Błęcka-Kolska, uhonorowana nagrodami za kreację tej postaci m.in. na Festiwalu w Gdyni oraz Prowincjonaliach we Wrześni. Aktorkę od wielu lat możemy oglądać na dużym ekranie, dawniej również na deskach teatru. Zagrała w kilkudziesięciu filmach, niejednokrotnie stwarzając rozpoznawalne postacie, zauważane i nagradzane na festiwalach filmowych, jak np. Kasia Solska w „Koglu Moglu” czy Weronka z „Jańcia Wodnika”.

Do zobaczenia w Świdnicy!

Bilety na seans można nabyć w kasach Świdnickiego Ośrodka Kultury lub za pośrednictwem strony internetowej.

Organizatorami SPEKTRUM pozostają niezmiennie Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa. Wydarzenie finansowane jest ze środków Miasta Świdnica i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 3.8.2020 08:35
środa, 29.7.2020 10:55
środa, 29.7.2020 10:43
środa, 15.7.2020 14:27
środa, 15.7.2020 13:06
wtorek, 14.7.2020 11:56
wtorek, 14.7.2020 09:11
środa, 10.6.2020 12:33
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra