Spora pensja na początek. Ile zarabiają policjanci?

czwartek, 14.5.2020 09:41 6292 2

Praca ta nie należy do łatwych, ale jak podkreślają sami mundurowi, daje mnóstwo satysfakcji. By zachęcić nowych adeptów do wstąpienia w szeregi policji znacząco podniesiono zarobki. Na ile wypłaty zatem może liczyć świeżo przyjęta osoba?

Z najnowszych danych Komendy Głównej Policji wynika, że we wszystkich jednostkach policji jest ok. 4282 wakatów. To spora liczba, a chętnych wciąż brakuje.

- Dlatego Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób poszukujących nowej j pracy, a także rozpoczynających karierę zawodową oferuje atrakcyjne warunki zatrudnienia. Wystarczy złożyć stosowną dokumentację, a następnie pozytywnie przejść procedurę rekrutacyjną. Nie czekaj z decyzją! - zachęcają mundurowi.

Po przejściu postępowania kwalifikacyjnego kandydat zostaje mianowany na policjanta w służbie przygotowawczej na okres 3 lat. Po przyjęciu do służby zostaje skierowany na szkolenie zawodowe podstawowe do jednej ze szkół policyjnych w Katowicach, Legionowie, Pile, Słupsku lub Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Szkolenie trwa około pół roku, a ma na celu przygotowanie do wykonywania zadań służbowych na poziomie podstawowym i kończy się egzaminem końcowym.

Co składa się na wynagrodzenie policjanta?

Wynagrodzenie policjanta to suma kilku składowych: wynagrodzenia zasadniczego, które zależy od grupy zaszeregowania, dodatku stażowego, a także dodatków służbowego/funkcyjnego i za stopień.  Policjant dostaje ponadto mundurówkę, nagrodę roczną – tzw. trzynastkę, a także świadczenia w ramach systemu socjalnego. To wszystko sprawia, że zawód policjanta pod względem finansowym jest atrakcyjny dla młodych ludzi.

Młody policjant tuż po szkole może liczyć na 3880 zł netto wypłaty.

Każdy, kto chciałby wstąpić w szeregi tej formacji musi spełnić następujące wymagania:

  • posiadać polskie obywatelstwo,
  • posiadać nieposzlakowaną opinię,
  • nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
  • korzystać z pełni praw publicznych,
  • posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
  • posiadać odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować,
  • dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
  • osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Jeżeli  spełniasz wymogi formalne możesz rozpocząć starania o przyjęcie do służby. Osoby zainteresowane podjęciem służby w Policji proszone są o przesyłanie do odwołania następujących dokumentów pocztą na adres jw.

  • pisemne podanie o przyjęcie do służby w Policji skierowane do Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu,
  • wypełniony kwestionariuszy osobowy kandydata do służby,
  • dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe (kserokopie – oryginały do wglądu), w przypadku wystawienia tych dokumentów w językach obcych – ich tłumaczenie,
  • kserokopia dowodu osobistego, prawo jazdy,
  • książeczka wojskowa, jeżeli kandydat do służby jest objęty ewidencją wojskową,
  • kserokopie świadectw pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy lub służby, jeżeli wcześniej kandydat do służby pozostawał w stosunku pracy lub w służbie.

Formularz kwestionariusza osobowego dostępny jest na stronach internetowych Komendy Głównej Policji – www.policja.pl oraz na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu – www.dolnoslaska.policja.gov.pl

 

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

czwartek, 14.05.2020 17:53
Jak by odchodzący z policji na emerytury nie mieli prawa...
Policjant czwartek, 14.05.2020 16:17
Zwykły policjant nie pójdzie do szkoły policji w Szczytnie tam...