Rewitalizacja Parku Młodzieżowego w Świdnicy. Pod topór pójdzie ponad 700 drzew?

piątek, 27.9.2019 12:43 3959 5

Sporo wątpliwości mieszkańców budzi planowana rewitalizacja Parku Młodzieżowego w Świdnicy. Szczególny niepokój pojawia się przy okazji wyników ekspertyzy dendrologicznej, w której zapisano, że pod piłę pójdzie ponad 700 drzew. Urząd uspokaja jednak, że wyciętych ma zostać nieco ponad 300.

To, że sama rewitalizacja parku jest potrzebna, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Zwłaszcza, że na przestrzeni ostatnich lat gruntownie wyremontowano większość terenów zielonych w Świdnicy. 

- Nie zgadzamy się absolutnie, by pod topór poszło ponad 700 drzew! Do wywalenia np. są piękne robinie akacjowe, potężne, które rosną z tyłu za starym PKS-em (sektor B, od 202). To są drzewa miododajne, bardzo ważne np. dla pszczół i owadów zapylających! To są duże, grube drzewa - wszystkie mają być wycięte w pień! Rewitalizacja w tym wydaniu to zwykłe barbarzyństwo. Wycinka 1/4 drzewostanu parku w dzielnicy, która w sezonie grzewczym jest bardzo zadymiona i miernik na Armii Krajowej świeci non stop na czerwono to bardzo zły pomysł - przekonują mieszkańcy, którzy podczas dzisiejszej sesji mają złożyć petycję podpisaną przez kilkaset osób. 

Pytania m.in. o to dlaczego urząd zlecił po raz drugi dokonanie inwentaryzacji, i jakie koszty z tego tytułu poniesiono, czy to prawda, że zamierza się wyciąć ponad 700 drzew, zadaliśmy rzeczniczce magistratu, Magdalenie Dzwonkowskiej. Taką odpowiedź otrzymaliśmy:

Zgodnie z decyzją konserwatora zabytków miasto otrzymało zgodę na wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych na około 700 drzewach.  Pozwoli to nam na ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy tego zadania Rozpoczęcie prac pielęgnacyjnych w drzewostanie parkowym planowane jest późną jesienią. 

Przypomnę, że park ten wpisany jest do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego, dlatego też wszystkie prowadzone w nim prace i wcześniej przygotowane dokumenty i projekty wymagają decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 

Nie otrzymaliśmy jeszcze decyzji na wycinkę drzew. Zgodnie ze złożonym wnioskiem zaproponowano do usunięcia ze względów sanitarnych 175 chorych drzew oraz 129 zagrażających bezpieczeństwu, czyli wypróchniałych, obumarłych. 

Pierwsza inwentaryzacja przygotowana w maju 2018 roku była wersją roboczą sporządzoną na potrzeby koncepcji zagospodarowania, do wniosku o dofinansowanie na modernizację Parku Młodzieżowego. Dokumentacja sporządzona przez pana Edmunda Steckiewicza zweryfikowała poprzednie opracowanie, w którym stwierdzono błędy oznaczeniowe w zakresie rodzajów i gatunków drzew oraz braki inwentaryzacyjne w ilości 72 sztuk. Dodać należy, że z uwagi na bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne, czyli suszę w ubiegłym roku, zaktualizowany został również stan fitosanitarny drzew. Ponadto, w pierwszej koncepcji nie był ujęty Program Gospodarowania Drzewostanem, który pozwala nam oszacować wartość prac pielęgnacyjnych. 

W inwentaryzacji przygotowanej przez pana Steckiewicza podano PROPOZYCJĘ usunięcia 717 drzew. Urząd zwrócił się do konserwatora zabytków o wydanie zgody na usunięcie 304 drzew (175 - względy sanitarne + 129 - względy bezpieczeństwa). Dopiero po przygotowaniu projektu zagospodarowania zieleni, który jest teraz w trakcie opracowywania, będziemy mogli zgłosić ilość drzew do usunięcia ze względów kompozycyjnych. I na to również Urząd będzie musiał otrzymać decyzję konserwatora. 

Przypomnijmy:

Świdnica otrzyma 7 milionów 830 tysięcy złotych  na rewitalizację Parku Młodzieżowego. Koszt rewitalizacji Parku Młodzieżowego, według złożonego projektu, to prawie 9 milionów 900 tys. złotych. Inwestycja obejmie całą powierzchnię, czyli około 11 hektarów. Przygotowana koncepcja zieleni zakłada odtworzenie cennego historycznego i przyrodniczego układu kompozycyjnego. Zachowany ma zostać leśny charakter parku, pojawią się nowe nasadzenia drzew i krzewów. W planach jest również utworzenie polany wypoczynkowej. Oddzielnym zadaniem, które chce zrealizować Urząd Miejski jest odbudowanie słynnej wieżyczki i fontanny, co niestety według założeń POIŚ nie może zostać dofinansowane. Miasto chce jednak wykonać tę część zadania na własny koszt.

fot. UM Świdnica

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

piątek, 27.09.2019 13:30
Cesarzowa już dokonała rzezi drzew, w Parku Centralnym i teraz...
piątek, 27.09.2019 13:50
dokładnie tak, nie doczekamy tego, a nie wiadomo, co będzie...
sobota, 28.09.2019 16:02
To nie może być, żeby urząd nie słuchał mieszkańców. Do...
Świdniczanina piątek, 27.09.2019 22:02
Czy w naszym mieście są tylko najważniejsze parki ?ile tam...
piątek, 27.09.2019 13:13
Chyba kogoś cycki pieką?