Rada Gminy po raz kolejny wyraziła swój sprzeciw dotyczący przebiegu kolei dużych prędkości

czwartek, 3.2.2022 07:54 1012 0

Podczas LIV sesji Rady Gminy Świdnica radni jednogłośnie przyjęli uchwałę wniesioną w trybie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej – w sprawie zajęcia stanowiska – sprzeciwu dotyczącego przebiegu Kolei Dużych Prędkości przez teren gminy Świdnica.

Przypomnijmy. Mieszkańcy trzech sołectw w gminie Świdnica: Witoszowa Dolnego, Mokrzeszowa i Bystrzycy Dolnej sprzeciwiają się planowanej budowie kolei szybkich prędkości, która według projektu, ma przechodzić przez ich domostwa. W tej sprawie stworzyli petycję, pod którą podpisało się dotąd ponad 790 osób.

 

 W związku z planowaną przez spółkę Centralny Port Komunikacyjny (CPK) inwestycją obejmującą budowę linii kolejowej przebiegu Żarów- granica państwa, wykonawca Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego firma BBF Sp. z o.o, przedstawiła warianty przebiegu trasy przez ten teren gminy Świdnica. Każdy z zaprezentowanych wariantów linii przechodzi przez tereny zabudowy mieszkaniowej, co z uwagi na koszty społeczne nie jest akceptowane przez mieszkańców miejscowości objętych bezpośrednio zakresem inwestycji CPK.

 O tym, że przez ich działki i tereny, na których znajdują się domy przebiegać będzie linia kolejowa szybkich prędkości część mieszkańców poinformowana została podczas spotkań z wykonawcą dokumentacji. W praktyce gdyby projekt został zrealizowany w takim kształcie jak zaproponowano, inwestor będzie mógł zastosować specustawę polegającą na wywłaszczeniu dotychczasowych właścicieli i wypłacie im ustalonych przez powołanego rzeczoznawcę odszkodowań.

 

 

Mając powyższe na uwadze Rady Gminy Świdnica podjęła w dniu 18 października 2021 r. uchwałę Nr XLVII/477/2021 w sprawie oświadczenia zawierającego sprzeciw wobec przebiegu proponowanych na terenie gminy Świdnica wariantów trasy linii kolejowej dużych prędkości w ramach inwestycji Centralnego Portu komunikacyjnego, w której wyraziła sprzeciw wobec wszystkich przedstawionych przez BBF wariantów trasy linii kolejowej w granicach gminy Świdnica. Stanowisko Rady Gminy Świdnica jest tożsame ze stanowiskiem wójta gminy oraz opiniami wyrażonymi przez zaniepokojonych mieszkańców. Jednocześnie Rada Gminy w uzasadnieniu do uchwały zaproponowała wprowadzenie do Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego dodatkowych wariantów przebiegu linii, które nie będą przecinały lub przebiegały w bezpośrednim sąsiedztwie terenów zabudowanych.

„Stanowisko-sprzeciw” wyrażone w projekcie obywatelskim uchwały, pokrywa się ze stanowiskiem Rady Gminy, zawartym w uchwale z dnia 18.10.2021 r. Jednak z uzasadnieniu podjęta już uchwała Rady Gminy nie narzuca projektantom jedynego przebiegu linii kolejowej do realizacji, a wyznacza kierunek działań, obszar poszukiwania rozwiązań, które nie będą obciążone tak dużymi kosztami społecznymi, ekonomicznymi czy środowiskowymi. Propozycja lokalizacji nowej stacji, stanowi jedynie przykład możliwych wariantów, których i tak ostateczny przebieg będzie uzależniony od wielu czynników, w tym warunków technicznych projektowania lii kolejowych, czy też struktury przestrzennej obszaru. Projekt obywatelski proponuje przebieg lii kolei Dużych Prędkości, który nie jest sprzeczny z podstawowymi założeniami stanowiska Rad Gminy z dnia 18.10.2021 r. w zakresie: niższych kosztów realizacji przedsięwzięcia, mniejszego negatywnego oddziaływania na środowisko oraz niższych kosztów społecznych (oddalenie lii od terenów zamieszkałych). Pomimo, iż projekt obywatelski zawiera wyłącznie jedną trasę przejścia Kolei Dużych Prędkości przez teren Gminy Świdnica korytarzem bazującym na przebudowie istniejącej linii kolejowej nr 274, Komisja Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa opiniuje pozytywnie tę propozycję jako jeden z wariantów, który zawiera się w podjętej już uchwale Rady Gminy z dnia 18.10.2021 r. – podkreślał przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej, Przestrzennej i Budownictwa - Bronisław Dratwa.

foto = Gmina Świdnica

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)