komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

wtorek, 22 września 2020

Tomasza, Maurycego

Powstał kolejny mural w Żarowie

poniedziałek, 27.7.2020 08:20 , komentarze: 0 , odsłony: 725
kategorie artykułu:

Fundacja Inicjatywa B stworzyła kolejny „Widok miejski”, który estetyzuje przestrzeń miejska Żarowa. Przy ul. Krasińskiego powstała „Szamotownia”. 

Malunek miejski pt. „Szamotownia” poświęcony jest byłym i obecnym pracownikom żarowskiej fabryki, która w tym roku obchodzi 170-lat swojego istnienia. 

Aby wyraźnie zaznaczyć obecność w Żarowie Polskiej Ceramiki Ogniotrwałej „Żarów” Sp. z o.o., która kontynuuje tradycję i historię: Żarowskiej Fabryki Szamotowej C. Kulmiz, Didier Werke AG oraz Żarowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych –  Fundacja Inicjatywa B stworzyła tematyczny mural.

Na 55 m2 powstał mural składający się z materiałów archiwalnych zbieranych w ramach projektu: „Biblioteka Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej” przez dwie żarowskie organizacje pozarządowe: Fundację Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl. 

Na ścianie znalazły się plany sytuacyjne żarowskiej fabryki, panorama z przedwojennym widokiem, postać założyciela przemysłu w Żarowie oraz inne akcenty graficzne. Niniejsze dokumenty można w oryginale zobaczyć na Regale pamięci, który znajduje się w siedzibie Biblioteki Publicznej w Żarowie oraz w „nowej” interpretacji na elewacji budynku gospodarczego przy ul. Krasińskiego. 

Realizacja muralu wpłynie na estetykę tej części Żarowa i pogłębi tożsamość mieszkańców. Żarów był / jest miastem przemysłowym, chemicznym, szamotowym i właśnie w tych kategoriach powinniśmy budować społeczną identyfikację z Ziemią Żarowską – dodaje Tomasz Nycz z Fundacji Inicjatywa B. 

Mural powstał w nocy z 24 na 25 lipca. Został wykonany techniką mapowania i odwzorowania zaprojektowanych wcześniej kształtów przez grupę BenkArt Crew, która na zlecenie Fundacji Inicjatywa B zrealizowała drugi w Żarowie malunek miejski. 

Organizatorem projektu jest: Fundacja Inicjatywa B. Realizacja muralu została dofinansowana przez Polską Ceramikę Ogniotrwałą „Żarów” Sp. z o.o. Więcej informacji można znaleźć na stronach: http://inicjatywab.pl/widoki-miejskie-szamotownia/ oraz http://inicjatywab.pl/fotorelacja/w-zarowie-powstal-mural-szamotownia/

 

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 21.9.2020 10:03
poniedziałek, 21.9.2020 09:16
sobota, 19.9.2020 19:25
niedziela, 20.9.2020 08:49
czwartek, 17.9.2020 15:06
czwartek, 17.9.2020 14:53
wtorek, 15.9.2020 09:04
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Panek car sharing
Panek car sharing
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica