Plany, programy i sprawozdania

poniedziałek, 30.11.2015 12:20 788 0

Przyjęcie Wieloletniego programu współpracy gminy Strzegom z organizacjami pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na lata 2016-2017, Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Strzegom, sprawozdania z realizacji zadań oświatowych za rok szkolny 2014-2015, uchwalenie Gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na rok 2016, Gminnego Programu przeciwdziałania narkomanii na lata 2016-2020 oraz Statutu Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzegomiu zdominowały w dn. 26.11.2015 r. porządek obrad sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu. 

Uchwalenie Wieloletniego programu współpracy Gminy Strzegom z organizacjami pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na lata 2016-2017

Poprawa jakości życia oraz pełniejsze zaspokajanie potrzeb społecznych mieszkańców gminy, zapewnienie efektywnego wykonywania zadań publicznych gminy wynikających z przepisów prawa i włączenie w ich realizację organizacji poprzez zaangażowanie się organizacji, tworzenie warunków do zwiększania aktywności społecznej i powstawania inicjatyw lokalnych, a także zachęcanie organizacji i udzielanie pomocy w pozyskiwaniu środków pochodzących z Unii Europejskiej lub innych źródeł zewnętrznych – to tylko niektóre szczegółowe cele programu współpracy z organizacjami pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego. Jednak głównym celem tego programu jest budowa lokalnego społeczeństwa obywatelskiego, aktywizacja i integracja społeczności lokalnej oraz umacniane partnerstwa pomiędzy gminą a organizacjami. W oparciu o wspólnie przyjęte założenia wieloletniego programu samorząd gminy Strzegom wzorowo współpracuje z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność publiczną.

Uchwalenie gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na rok 2016

Ważnym zadaniem własnym gminy jest prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracji społecznej osób uzależnionych od alkoholu. Podstawowym aktem prawnym, na podstawie którego prowadzona jest realizacja wskazanych działań, jest gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych uchwalany corocznie przez Radę Miejską. Główne zadania programu oscylują wokół zwiększania dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu, udzielania pomocy psychospołecznej i prawnej rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie. Wśród licznych celów programu najważniejsze jest zmniejszenie rozmiaru istniejących problemów alkoholowych, zapobieganie powstawaniu nowych przypadków uzależnienia, edukacja publiczna dotycząca konsekwencji nadużywania alkoholu, metod zapobiegania szkodom zdrowotnym, a także promująca zdrowy styl życia, trzeźwość i abstynencję, jak również prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej.

Uchwalenie Gminnego Programu przeciwdziałania narkomanii na lata 2016-2020.

Podstawowymi priorytetami uchwalonego Programu na lata 2016 - 2020 jest zapobieganie narkomanii oraz zmniejszenie rozmiarów narkomanii. Zadania zawarte w Programie są kontynuacją zadań realizowanych w ubiegłych latach z wykorzystaniem danych zawartych w Diagnozie Lokalnych Zagrożeń Społecznych dla gminy Strzegom, opracowanej w 2013 r. Prowadzenie działań związanych z przeciwdziałaniem narkomanii należy do zadań własnych gminy. Podstawowym aktem prawnym, na podstawie którego prowadzona jest realizacja wskazanych działań jest gminny program przeciwdziałania narkomanii.

Przyjęcie „Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Strzegom”

„Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Strzegom” jest dokumentem opracowanym zgodnie z wytycznymi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego przygotowanie jest współfinansowane ze środków Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 - projekt w ramach konkursu nr 2/POliŚ/9.3/2013, działanie 9.3 „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej – plany gospodarki niskoemisyjnej”. Rada Miejska w Strzegomiu uchwałą Nr 104/13 z dnia 18 grudnia 2013 r. wyraziła wolę przystąpienia do opracowania i wdrażania Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Strzegom. Celem Planu Gospodarki Niskoemisyjnej jest określenie, na podstawie analizy aktualnego stanu w zakresie zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych na obszarze gminy Strzegom, działań zmierzających do redukcji zużycia energii, zwiększenia wykorzystania źródeł odnawialnych oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych wraz z ekologiczną oceną ich efektywności. Działania te przyczynią się do osiągnięcia celów określonych przez Unię Europejską w pakiecie klimatyczno- energetycznym do roku 2020. Powyższy dokument ma na celu również wzmacnianie działań na rzecz poprawy jakości powietrza na obszarach, na których odnotowano przekroczenia poziomów dopuszczalnych substancji w powietrzu poprzez redukcję emisji zanieczyszczeń. Plan Gospodarki Niskoemisyjnej jest dokumentem określającym cele strategiczne i szczegółowe oraz działania dla ich osiągnięcia w perspektywie krótko-, średnio i długoterminowej wraz ze wskazaniem ich szacunkowych kosztów i przewidywanych źródeł finansowania. Cele strategiczne Gminy Strzegom uwzględniają zapisy określone w pakiecie klimatyczno - energetycznym, tj.: redukcję emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, redukcję zużycia energii finalnej, co ma zostać zrealizowane poprzez podniesienie efektywności energetycznej. Ponadto ustala zasady monitorowania i raportowania wyników prowadzonej polityki ekologiczno - energetycznej.

Opracowany Plan Gospodarki Niskoemisyjnej oraz zaplanowane działania przyczynią się do poprawy stanu środowiska i jakości życia mieszkańców na terenie gminy Strzegom. Plan jest dokumentem, który może okazać się niezbędny do pozyskania funduszy krajowych i zagranicznych w latach 2014- 2020 z niektórych osi priorytetowych. Nowa perspektywa finansowania ma służyć realizacji Strategii Europa 2020 i dążyć do stworzenia z Europy lidera w dziedzinie energii odnawialnej i technologii niskoemisyjnych.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)