Pellet - nowoczesne ogrzewanie

czwartek, 23.4.2020 11:35 775

W dzisiejszych czasach niezwykle istotna jest równowaga w kwestii pozyskiwania źródeł energii. Właśnie dlatego coraz częściej poszukujemy alternatywnych źródeł paliwa innych niż tradycyjny węgiel, olej czy gaz. Poszukujący dodatkowych opcji coraz częściej spotykają się z propozycją pelletu drzewnego. To coraz popularniejsze paliwo zyskuje w naszym kraju ogromną popularność. Warto więc wiedzieć czym dokładnie jest pellet ( http://sprzedaz-pellet.pl/ ), jak definiuje go prawo oraz jakich właściwości możemy się po nim spodziewać. 

Pellet - co to dokładnie jest?

Na początku warto zaznaczyć, że na rynku możemy spotykać występujące zamiennie dwie nazwy tego samego surowca. Jednak zarówno pellet, jak i pelet to określenia, które odnoszą się do jednej i tej samej rzeczy. Czym jednak jest pellet? W największym skrócie jest to nazwa alternatywnego paliwa odnawialnego. Występuje on w formie niewielkich, ale niesamowicie wysokoenergetycznych granulowanych odpadków drzewnych. Na rynku odnaleźć można wiele rodzajów pelletu. Najpowszechniej występuje pelet drewniany, jednak czasami możemy natknąć się na pelet wykonany ze słomy, nasion, a nawet zwierzęcych odchodów. Warto jednak zaznaczyć, że to właśnie pelet drewniany jest najbardziej pożądany i charakteryzuje się najlepszą wydajnością. 

Pierwsze spotkanie z pelletem drzewnym może zachwycić wszystkich miłośników naturalnych zapachów. Ma o formę niewielkich granulek, które pachną świeżościętym drewnem. Powstaje on jako produkt uboczny obróbki drewna. Charakteryzuje się niską ceną i wysoką wydajnością. Wiele osób chętnie korzysta z niego w celu ogrzewania domów jako substytut oleju opałowego lub węgla kamiennego. 

Pellet - czym jest według przepisów prawa?

Pellet ma bardzo wiele pozytywnych właściwości, które sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na jego wykorzystywanie w ogrzewaniu domów i pomieszczeń gospodarczych. Zanim jednak zdecydujemy się na jego zakup i użycie, warto dobrze przestudiować kwestię tego jak pellet definiowany jest przez prawo. Żeby tego dokonać, w pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z definicją biomasy. 

W tym celu warto przyjrzeć się rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 roku o standardach  emisyjnych z instalacji. To właśnie tam znajduje się prawna definicja biomasy. Rozporządzenie stanowi, że jest to paliwo, które składa się w całości lub części z substancji roślinnych. Muszą one pochodzić z rolnictwa lub leśnictwa, a za ich pomocą powinno się wytwarzać energię. Kolejna, bardzo podobna, definicja biomasy znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy wydanym w dniu 9 grudnia 2004 roku, które dotyczyło szczegółowych obowiązków zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonego z odnawialnych źródeł energii. Z tego dokumentu możemy dowiedzieć się, że biomasa jest ciekłą lub stałą substancją, która może pochodzić zarówno od roślin, jak i zwierząt. Ma ona możliwość biodegradacji, a ponadto pochodzi z odpadów produkcji rolniczej lub leśnej. Do biomasy możemy więc zaliczyć zarówno odpadki z produkcji drewna - na przykład trociny, zrębki, pył drzewny, czy właśnie pellet, jak i chociażby uprawy rolne (słoma, rośliny drzewiaste lub trawy wieloletnie) czy rośliny energetyczne (słonecznik bulwiasty, wierzba wiciowa). 

Pellet - charakterystyka. Dlaczego warto z niego korzystać? 

Wiemy już, że pellet z punktu widzenia prawa spełnia wszystkie elementy definicji biomasy. Warto jednak dowiedzieć się czym charakteryzuje się ten materiał opałowy i dlaczego to właśnie na niego warto się zdecydować. 

Jedną z najważniejszych cech pelletu, jako materiału opałowego, jest jego wysoka kaloryczność. Oznacza to, że ze stosunkowo niewielkiej ilości surowca, możemy uzyskać dużą ilość energii cieplnej. Właśnie dlatego może być stosowany zarówno w przypadku konieczności ogrzewania domów jednorodzinnych, jak i budynków gospodarczych, czy tych użyteczności publicznej. Co więcej, ze względu na swoją wyjątkowo wysoką kaloryczność, pellet doskonale nadaje się także do ogrzewania budynków o dużej powierzchni. 

Jaka dokładnie jest kaloryczność pelletu? Wynosi ona mniej więcej 19 MJ/kg, co daje wynik tylko nieznacznie mniejszy od węgla opałowego typu groszek. Jego rynkowa wartość opałowa utrzymuje się zaś na poziomie 22-24 MJ/kg. Pellet gotowy do spalania powinien być suchy i charakteryzować się odpowiednią gęstością. 

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących jakości pelletu jest źródło jego powstawania. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że pellet, który nadaje się do ogrzewania budynków nie może być wykorzystywany z takich elementów jak różnego rodzaju materiały drewnopodobne, a także  nieokorowane zrębki czy płyty wiórowe. W pellecie powstałym z tego typu materiałów mogą znajdować się ślady substancji, takich jak olej czy plastik PCV. Mogą także znajdować się w nim pozostałości korundu z papieru ściernego, a wilgotność również w takich przypadkach nie spełnia norm. Ta prawidłowa powinna wynosić nie więcej niż dziesięć procent. Właśnie dlatego warto unikać pelletu, co do którego składu nie mamy pewności i wybierać jedynie sprawdzone opcje, czyli pellet wykonywany bezpośrednio z czystego drewna. 

Pellet - dlaczego warto stosować ten naprawdę wysokiej jakości?

Wiele osób z pewnością zastanawia się, czy sięgnięcie po pellet o odrobinę gorszej jakości niesie za sobą jedynie konsekwencje finansowe. Otóż nie. Niska cena faktycznie może kusić, jednak konsekwencje długotrwałego stosowania mogą być naprawdę przykre i bardzo dla nas niekorzystne.  Oszczędzanie na dobrej klasy pellecie może doprowadzić do zapychania się podajnika czy powstawaniem zgorzeli na palniku. Pojawiają się także takie problemy, jak zbyt dużą ilością popiołu i niską temperaturą w piecu. Podsumowując - jeżeli korzystamy z niskiej jakości pelletu, narażamy nasz piec na uszkodzenie, a jednocześnie nie uzyskujemy takiego stopnia ocieplenia, jaki jest nam potrzebny.

 

Pellet ( https://sprzedaz-pellet.pl/kategoria-produktu/pellet/ ) - jak rozpoznać, że jest wystarczająco dobry?

Wiemy już, że nie warto oszczędzać na jakości pelletu. Skąd jednak wiedzieć, że ten, który zamierzamy kupić charakteryzuje się odpowiednią jakością? Przede wszystkim powinniśmy inwestować jedynie w pellet, który spełnia następujące kryteria:

- odpowiednia wilgotność

- wymiar i gęstość 

- dopuszczalna zawartość pyłu

- wartość opałowa pelletu

Skąd wiadomo, że kupowany przez nas pellet spełnia te kryteria? Dobrym rozwiązaniem jest kierowanie się certyfikatem normy, który obowiązuje na terenie całej Europy. Certyfikat ten to DIN PLUS, który został zaprojektowany przez DIN CERTCO (Deutsches Institut für Normung). Został on stworzony z połączenia dwóch obowiązujących wcześniej norm - niemieckiej DIN 51731 oraz austriackiej ÖNORM M 7135. 

Certyfikat  DIN PLUS wprowadza dwie różne klasy pelletu - EN plus A1 oraz EN plus A2, To właśnie ta pierwsza określa pellet z najwyższej półki, w który zdecydowanie warto zainwestować. Charakterystyczne cechy pelletu klasy EN plus A1 to między innymi bardzo niska zawartość popiołu oraz wartość opałowa, która może wynosić nawet do 19,5 MJ/kg. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie pelletu, warto sprawdzić, czy wybrany przez nas producent może poszczycić się produktem z certyfikatem DIN PLUS. Potwierdza on najwyższą jakość surowca oraz sprawia, że mamy pewność, że kupiony przez nas pelet będzie nie tylko spełniał europejskie kryteria, ale także skutecznie ogrzeje nasz dom. 

Pellet - co warto wiedzieć o jego kaloryczności?

Jak już zostało powiedziane, kaloryczność pelletu jest bardzo ściśle związana z jego wydajnością. Ze względu na to, że jest ona stosunkowo wysoka (18-20MJ/kg), na tle pozostałych materiałów opałowych wypada on naprawdę dobrze. Jeżeli spojrzymy na cenę innych materiałów opałowych z pewnością szybko zauważymy, że pellet jest wyjątkowo wydajnym i tanim surowcem, który doskonale sprawdza się w swojej roli. 

Porównując kaloryczność pelletu z kalorycznością oleju opałowego można z łatwością zauważyć, że rozpoczęcie ogrzewania pelletem opałowym może pomóc nam zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent. Ponadto pellet, w przeciwieństwie do węgla, nie pozostawia po sobie pyłu, czyli nie musimy wyrzucać do śmieci jego ogromnej części.  

Pellet - jak powstaje i jakie są sekrety jego produkcji? 

Niezależnie od tego, z jakiego materiału produkowany jest pellet, proces jego powstawania wygląda podobnie. Końcowy efekt różni się jednak ze względu na użycie konkretnych materiałów - w zależności od tego, z czego pellet jest wytwarzany, jego charakterystyczne cechy i wartości będą inne. Aby z drewna lub słomy wytworzyć pellet należy poddać materiał wyjściowy określonym procesom i zabiegom. Przygotowanie materiału do obróbki polega na jego pierwotnym rozdrobnieniu. W ten sposób jest on gotowy do dalszego procesu produkcji. Następnie rozdrobniony surowiec (jeżeli jego specyfika tego wymaga) zostaje poddawany dokładnemu suszeniu. Po wysuszeniu materiał po raz kolejny jest bardzo dokładnie rozdrabniany. Następnym etapem jest granulacja surowca, dzięki czemu zyskuje on swoją ostateczną formę, czyli postać granulatu. Po tym następuje ekspedycja i mrożenie, a gotowy pellet jest magazynowany. 

Pellet to biomasa, za pomocą której możemy w niedrogi i skuteczny sposób ogrzać nawet duże budynki - zarówno domy jednorodzinne, jak i budynki użyteczności publicznej. Jest jednym z najbardziej efektywnych źródeł energii, nie tylko ze względu na swoją wysoka wydajność, ale także komfort użytkowania. Po spaleniu pelletu pozostaje jedynie niewielka ilość popiołu - dla pelletów o z najwyższej klasy jakościowej jest to mniej niż 0,5 procent. Pozostały pellet można wykorzystać wtórnie jako nawóz. Ten sposób ocieplania pomieszczeń jeszcze do niedawna był popularny jedynie w krajach Europy Zachodniej, jednak od jakiegoś czasu coraz częściej sięgają po niego także Polacy. Wybór dobrej jakości pelletu to nie tylko duża ulga dla naszego portfela, ale także wzrost komfortu użytkowania. Dzięki dobre jakości pelletowi możemy zapewnić sobie bardzo wydajne ogrzewanie w nieiwelkiej cenie oraz mieć poczucie, że nasze paliwo nie generuje niepotrzebnych odpadków.