komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

czwartek, 1 października 2020

Danuty, Remigiusza

Nowe ekspozycje w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej [ZDJĘCIA]

piątek, 22.11.2019 17:12 , komentarze: 0 , odsłony: 4338
kategorie artykułu:

22 listopada w Jaworzynie Śląskiej odbyła się oficjalna inauguracja całorocznej, ogrzewanej części ekspozycji Muzeum Kolejnictwa na Śląsku. Jest to pierwsza część realizowanej inwestycji. 

Głównym założeniem było odwzorowanie pomieszczeń, w których dawniej mieściła się administracja. Pokoje zostały przygotowane w taki sposób, aby jak najlepiej oddać klimat dawnych lat. Warto także wspomnieć, że większość rzeczy pochodzi właśnie z tego okresu. 

Remont wschodniego skrzydła zajął dwa lata. Dzięki temu muzeum może zaprezentować zbiory związane z kolejnictwem i jego rozwojem w Europie oraz historię i znaczenie kolejnictwa w Polsce, z uwzględnieniem miejsca jej lokalizacji (akcenty regionalne). Wystawa przybliża dzieje kolei w sposób holistyczny, uwzględniający różne aspekty rozwoju, z uwzględnieniem odniesień do historii regionalnej czy globalnej.  

Dodatkowo wzbogacenie muzeum o nowe wystawy, pozwoli na zwiększenie pełnienia roli kulturalno-edukacyjnej. 

- Spotkaliśmy się po dwóch latach przerwy, żeby uczcić otwarcie nowych ekspozycji stałych Muzeum Kolejnictwa na Śląsku. To są ekspozycje, które pokazują historię kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, ale w taki sposób, aby były punktem wyjścia do historii kolei w ogóle, a nie tylko w regionie. Mam nadzieję, że nasz pomysł na rekonstrukcję wnętrz wyszedł bardzo dobrze. Zależało nam na tym, żeby te wnętrza opowiadały o różnych aspektach funkcjonowania kolei dawniej i dziś - powiedział dla Doba.pl Maciej Mądry dyrektor ds. ochrony zabytków Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.

 

Wasze komentarze

czwartek, 17.9.2020 09:10
piątek, 11.9.2020 13:33
czwartek, 10.9.2020 13:49
piątek, 28.8.2020 11:20
środa, 26.8.2020 13:13
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia