komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

sobota, 5 grudnia 2020

Sabiny, Krystyny

Nie pal śmieci w piecu. Ruszają kontrole

piątek, 20.11.2020 09:56 , komentarze: 0 , odsłony: 1389
kategorie artykułu:

Rozpoczął się sezon grzewczy, dlatego przypominamy wszystkim mieszkańcom o ustawowym zakazie spalania odpadów komunalnych w piecach i instalacjach domowych.

Podczas spalania śmieci w przydomowych piecach uwalniamy do środowiska wiele szkodliwych substancji, które rozprzestrzeniają się w sposób niekontrolowany i są wdychane przez nas wszystkich. Zanieczyszczenia w powietrzu wpływają na nasz cały organizm i chociaż skutki jego oddziaływania nie są widoczne natychmiast, to gromadzące się toksyny mają znaczący wpływ na nasze zdrowie.

- Mając na uwadze zdrowie mieszkańców oraz ochronę środowiska w gminie Żarów informujemy, że podobnie, jak w minionym roku, będą przeprowadzane kontrole palenisk domowych, szczególnie w budynkach, z których wydobywający się dym z kominów będzie wskazywać na spalanie szkodliwych odpadów. Gdy zajdą podejrzenia spalania odpadów, zostaną pobrane próbki i przekazane do badań. Osoby, które zostaną przyłapane na spalaniu odpadów muszą liczyć się z surowymi karami, a zgodnie z przepisami prawami jest to grzywna w wysokości nawet do 5000 złotych. Przypominamy, że palenie śmieci jest wykroczeniem, niezależnie od tego, czy to sąsiad pali śmieci na swoim własnym podwórku i we własnym piecu, czy też jakaś firma robi to w ramach prowadzonej działalności. Co mogą robić mieszkańcy, by bronić się przed zanieczyszczeniem powietrza? Dobrym sposobem jest dokumentacja zdjęciowa, a następnie przesyłanie zdjęć do instytucji kontrolnych - informują urzędnicy.

Przypominamy, że nie wolno spalać:

  • wszelkich przedmiotów z tworzyw sztucznych,
  • butelek, pojemników, toreb foliowych,
  • zużytych opon i innych odpadów z gumy, odzieży, obuwia,
  • elementów drewnianych pokrytych lakierem lub impregnowanych, sztucznej skóry,
  • opakowań po farbach, lakierach, opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin,
  • papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych.

- Informujemy również, że nie każda kontrola „kopciucha” kończy się wystawieniem mandatu. Czarny dym z komina nie zawsze jest efektem spalania śmieci czy zabronionych uchwałą antysmogową paliw. W wielu przypadkach to efekt używania starych pieców centralnego ogrzewania. W takich piecach rozpalaniu ognia, czy dosypaniu kolejnej porcji węgla nawet najlepszej jakości towarzyszy wydzielanie się dużej ilości dymu. Jeśli podejrzewasz, że Twój sąsiad spala śmieci, zacznij od rozmowy. Gdy te nie przyniosą skutku, zgłoś sprawę do Urzędu Miejskiego w Żarowie, który uruchomi procedurę kontrolną - dodają urzędnicy.

 

Wasze komentarze

piątek, 4.12.2020 11:00
1
czwartek, 3.12.2020 14:36
1
poniedziałek, 16.11.2020 00:00
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia