komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

piątek, 26 kwietnia 2019

Marzeny, Klaudiusza

Lech Wałęsa we Wrocławiu. O „Solidarności” i koszulce „Konstytucja” (ZDJĘCIA)

sobota, 13.4.2019 11:25 , komentarze: 2 , odsłony: 243
kategorie artykułu:

 -Żeby nam się chciało chcieć, piękny świat będziemy mieć  - mówił prezydent Lech Wałęsa podczas swojej krótkiej wizyty we Wrocławiu.

Legendarny przywódca „Solidarności”, na zaproszenie miasta i Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, przyjechał na konferencję “Global Business Services Leaders’ Club European Spring eXchange” zorganizowaną przez firmę EY. 

W czasie wydarzenia na Stadionie Wrocław spotkało się blisko 200 menedżerów z całej Europy, głównie reprezentujących branżę nowoczesnych usług biznesowych. 

Lech Wałęsa był głównym prelegentem drugiego dnia konferencji. Przed nim we Wrocławiu wystąpił m.in. Tony Saldanha – były wiceprezes koncernu Procter & Gamble (P&G). 

O ile Saldanha koncentrował się na biznesie, o tyle laureat Pokojowej Nagrody Nobla jeszcze poszerzył perspektywę. – Wiem, że macie swoje problemy i swoje interesy. Ale jak już będziecie mieli dość rozmowy o tym, to po prostu zastanówcie się, jak my mamy dzisiaj żyć – mówił do zebranych Wałęsa. 

Prezydent był w doskonałym humorze, swoje wystąpienie i odpowiedzi na pytania zadawane przez Pawła Gołębskiego, przerywał żartami. Także na swój temat. – Nigdy nie nauczyłem się angielskiego i to jest mój największy mankament. Proszę Was wymyślcie takie telefony, że ja będę mówił po swojemu, a drugi będzie mnie słyszał w swoim języku – mówił.  – Słyszałem, że to jest możliwe, tylko tłumacze nas blokują – dodawał ze śmiechem. 

Do Wrocławia Wałęsa przyjechał w swojej legendarnej koszulce z napisem „Konstytucja”.

 – Ja tych koszulek mam ze 30, ale ponieważ są w tych samych kolorach, to ludzie myślą, że chodzę tylko w jednej – żartował były prezydent. 

Na poważnie dodawał: - Ja tą koszulką mówię Polsce, że tu jest łamana konstytucja, tu jest łamany podział władzy. Ale ja też światu mówię: „Nie lekceważcie demokracji, chodźcie na wybory”. Bo inaczej inni wybiorą takich dziwaków, że się nie poznacie.

Lech Wałęsą w swoim wystąpieniu wskazywał trzy problemy. Po pierwsze, braku wspólnych wartości, na których dałoby się zbudować Europę i zglobalizowany świat. Po drugie, nierówności majątkowych pomiędzy poszczególnymi członkami społeczeństwa. – Dziś 10 procent najbogatszych osób na świecie, ma większy majątek jak pozostałe 90 procent. To jest nie do utrzymania, w epoce telefonów komórkowych, internetu. Potrzebujemy nowego okrągłego stołu, stołu, do którego usiądą i biedni i bogaci – podkreślał legendarny przywódca „Solidarności”. Kolejny problem to jego zdaniem, populizm, demagogia i kłamstwa polityków. – To wszystko trudne, ale nie mówcie mi, że nie do pokonania. Już mi tak mówili, jak był Związek Sowiecki, żołnierze na terenie Polski, broń atomowa. A mimo to rozmontowaliśmy stary system, pięknie zwyciężyliśmy. To jest możliwe także dziś – z tym intelektem, z tymi maszynami – przekonywał.

Lech Wałęsa odnosił się także do „Solidarności”. Nie ukrywał, że obecnie nie jest mu po drodze z władzami związku, który kiedyś budował. – Ja apeluję, by im zabrać możliwość posługiwania się tym logo. Niech powstaną nowe „Solidarności”. Wy to musicie zrobić. Bo potrzeba nowej solidarności, solidarności na dzisiejsze czasy – podkreślał. 

Były prezydent Polski opowiadał zebranym o debacie, w której wystąpił z byłym kanclerzem Niemiec Gerhardem Schröderem. Według Wałęsy nie był on zachwycony perspektywą pomocy takim państwom jak Polska czy Czechy. – Tłumaczyłem mu: Panie, jak Pan dasz Polakom trzy euro na dobry cel lewą ręką, to prawą trzy razy tyle zarobisz. Bo będziemy mieli za co kupować nowe produkty, będziemy mieli z czego regulować swoje zobowiązania. Tak funkcjonuje nowa gospodarka, nowa Europa. I wtedy dostałem brawa – wspominał Wałęsa. 

Na koniec swojego wystąpienia we Wrocławiu, również otrzymał oklaski. Na stojąco. 

Fot. Janusz Krzeszowski Źródło: informacja prasowa

 

Wasze komentarze

A czy mówił coś o kosmitach?
poniedziałek, 15.04.2019 11:46 autor: Gggg

wczoraj, 18 godz temu
środa, 24.4.2019 11:13
poniedziałek, 22.4.2019 10:02
niedziela, 21.4.2019 08:31
czwartek, 18.4.2019 14:03
1
czwartek, 18.4.2019 12:20
czwartek, 18.4.2019 08:37
2
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Majówka na Węgrzech
Majówka na Węgrzech
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele