komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

piątek, 10 lipca 2020

Sylwany, Witalisa

Kuria odpowiada nauczycielom: "W liście zawarto nieprawdziwe stwierdzenia"

wtorek, 23.4.2019 19:01 , komentarze: 58 , odsłony: 19449

Wracamy do tematu listu otwartego, który zbulwersowani nauczyciele jednej ze świdnickich szkół, skierowali do biskupa Ignacego Deca. Kuria wydała w tej sprawie oświadczenie.

Z całością opublikowanego materiału możecie zapoznać się Państwo tutaj: KLIKNIJ.

Poniżej oświadczenie kurii, w którym czytamy, że zarzuty kierowane przez pedagogów w stronę biskupa są bezpodstawne a całość została wyrwana z kontekstu.

"W liście z dnia 19 kwietnia 2019 r. przekazanym przez grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy, zawarte zostały nieprawdziwe stwierdzenia:

  1. „Sugerowanie parafianom jakoby nauczyciele nie wywiązują się ze swojej misji i nie trwają przy swoich uczniach do końca jest wysoce niesprawiedliwe i krzywdzące tę grupę zawodową, która – jak żadna inna – poświęca się ich edukacji i wspiera w wychowaniu”.
  2. „skłócanie społeczeństwa ze sobą poprzez przywoływanie na mszy bolesnych, nawiązujących do tragicznych przykładów z naszej historii, a tym samym nieadekwatnych do obecnej sytuacji społecznej”.

Świdnicka Kuria Biskupia oświadcza, iż powyższe zarzuty wobec Biskupa Świdnickiego są bezpodstawne ze względu na szerszy kontekst wypowiedzi. Dla właściwej interpretacji wypowiedzianych słów, które stanowiły impuls dla Autorów listu otwartego, należy zauważyć, że Ksiądz Biskup Ignacy Dec podczas homilii wygłoszonej w Wielki Czwartek w trakcie liturgii Wieczerzy Pańskiej, odwołując się do przesłania i treści tego dnia, zwrócił uwagę na wynikającą z wydarzeń Wieczernika wieloraką postawę służby bliźniemu. Poniżej fragment homilii:

  1. „Drodzy bracia i siostry, Podczas Ostatniej Wieczerzy bardzo wymownym gestem był obrzęd umycia nóg (…). To wieczernikowe umycie nóg, które jest symbolem służby drugim, stało się szczególnym zobowiązaniem uczniów Chrystusa. Jest ono istotą miłości, osnową nowego przykazania, które zostało ogłoszone właśnie w Wielki Czwartek. Dlatego dziś, tego wieczoru, śpiewamy pieśni wzywające nas do przestrzegania tego najważniejszego przykazania: "Miłujcie się wzajemnie, jak Ja was umiłowałem"; "Gdzie miłość wzajemna i dobroć, tam znajdziesz Boga żywego". Oto nasze zadanie rodzące się z Eucharystii. Przez celebrację Mszy św. nie tylko wchodzimy w jedność z Bogiem, ale jesteśmy z niej posyłani, by służyć drugim i tworzyć z nimi jedną rodzinę dzieci Bożych. W ubiegłym tygodniu w ramach wizytacji kanonicznej odwiedziłem z ks. proboszczem dwoje chorych osób. Byli to małżonkowie, już w bardzo podeszłym wieku; on - lat 92, ona - 88.  Zimą 1940 roku wraz ze swoimi rodzicami zostali zesłani na Sybir, w krainę głodu i mrozu. Byli tam dwa lata a potem 4 lata w Kazachstanie. Cudem wrócili do Polski. Pobrali się. Urodzili i wychowali czworo dzieci. Złożyli świadectwo, że przetrwali dzięki modlitwie i niesieniu sobie wzajemnej pomocy. Lata małżeńskie przeżyli w miłości i zgodzie. Dziś ksiądz z parafii przynosi im Komunię Świętą. Otrzymują w Niej moc - jak mówią - do wzajemnej służby. Dlaczego dzisiaj kuleje miłość w rodzinach? Może dlatego, że brak jest modlitwy, ze nie docenia się mocy Eucharystii. Zobaczcie, ile ludzi chodzi do kościoła. W naszej diecezji niecałe 30%. W Wałbrzychu gdzieś koło 10%. A we wschodnich diecezjach około 60 – 70%. A reszta? I potem mamy mieć dobrze wychowanych ludzi, dobrych nauczycieli? Korczak poszedł na śmierć z dziećmi do komory gazowej, nie zostawił ich, a dzisiaj różnie bywa. Dajemy dzieci komuś i czasem oni pilnują swoich spraw, a nie tych, którym powinni służyć. Przepraszam, że to mówię, ale to jest też coś, co nas boli. My się modlimy. Nie chcemy tu być stroną jednych czy drugich. Modlimy się, żeby to się rozwiązało po Bożemu, bo nauczyciele też muszą być wynagradzani, bo to jest wielka służba, trudna służba i bolejemy, jak ona kuleje”.

Mamy głęboką nadzieję, że powyższe informacje ostudzą trwającą w mediach dyskusję, a przy tym pomogą zdezorientowanym odbiorcom przekazów medialnych na temat nauczania Księdza Biskupa Ignacego Deca uzyskać pełny i rzetelny obraz głoszonego słowa - mówi rzecznik świdnickiej kurii biskupiej, ks. Daniel Marcinkiewicz.

 

Wasze komentarze

Jak milo patrzeć , jak was rozegrano kret.nie,
piątek, 26.04.2019 17:28 autor: szarak
I historia się powtarza od co najmniej 2 tys.lat. Za...
środa, 24.04.2019 22:29 autor: Tomasz
Biskup miał rację!
środa, 24.04.2019 22:29 autor:
Biskupie - mów i nie daj się zaszczuć tej szczujni!!!...
czwartek, 25.04.2019 05:16 autor: Biskupie dziękujemy za głoszenie
biedaku, na szczęście jesteś nikim i od ciebie nie zależy...
czwartek, 25.04.2019 05:15 autor: ciebie też powinni przestać fina
Tomuś idź do korporacji i nie poświęcaj się dzieciom, tam...
czwartek, 25.04.2019 04:46 autor: won głodnym pazernym nauczycielo
"pocałuj mnie w d**ę !" - ? ? ? ...
czwartek, 25.04.2019 04:38 autor:
Jak to leci w tłumaczeniu ?
środa, 24.04.2019 14:40 autor:
sprzedam coś co mam drogiego nie ma co pisać bo...
środa, 24.04.2019 14:21 autor: Borys
WYPOWIEDZIEĆ KONKORDAT!!!
środa, 24.04.2019 13:25 autor: Żywot Briana.
co to za bóg co tak karze swoje dzieci i...
środa, 24.04.2019 08:28 autor: zdegustowany
Mam 28 lat i.nie jestem wyznawcą żadnej partii A tym...
wtorek, 23.04.2019 21:59 autor: Kaczor
Kuria dostała- nauczyciele nie
wtorek, 23.04.2019 23:17 autor:
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica