Kostrza: to tam się wszystko zaczęło!

czwartek, 11.8.2016 12:06 1765 0

Za nami już pierwszy akcent jubileuszowej 25. edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. Tradycyjnie w środę, dzień przed oficjalnym otwarciem festiwalu, w Kostrzy odbył się Wieczór Narodowy.

Miejscowa świetlica wiejska zgromadziła duże grono sympatyków folkloru, wśród których było wielu zaproszonych gości i mieszkańców. Wieczór Narodowy zainaugurowała dyrektor SCK – Bożena Bojanowska–Czuk, która wraz z sołtysem Kostrzy – Tomaszem Jeziorskim powitała publiczność.

Burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta z nostalgią wspominał początki festiwalu sięgające 1991 r., dziękując wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że strzegomski festiwal ma w dniu dzisiejszym niekwestionowaną pozycję w Polsce i stanowi niepodważalną markę naszego miasta. - Wszystko zaczęło się właśnie w tej sali. To były piękne i niezapomniane czasy! W tym niedużym pomieszczeniu wybredna kostrzańska publiczność mogła zobaczyć zespoły z prawie wszystkich kontynentów. Cieszę się, że możemy spotkać się właśnie w tym miejscu już po raz 25. Festiwal nie mógłby się odbywać przez tyle lat bez wsparcia władz samorządowych, dlatego w tym miejscu dziękuję wszystkim burmistrzom Strzegomia za życzliwość i okazaną pomoc – podkreślał Zbigniew Suchyta. Burmistrz wiele ciepłych słów poświęcił również gospodarzom festiwalu – ZF „Kostrzanie”, którzy są dumą nie tylko Kostrzy, ale całej gminy Strzegom.

Później przyszła już kolej na występy artystyczne. Jako pierwszy wystąpił Kaszubski Zespół  Pieśni i  Tańca  „Przodkowianie”  z  Przodkowa, który zaprezentował tańce i piosenki wykonywane w języku  kaszubskim. Niezwykle interesujący był występ włoskiego zespołu z miasta partnerskiego Pavullo nel Frignano. Barwne stroje, interesujące rekwizyty i gorący południowy temperament członków zespołu przypadły do gustu kostrzańskiej publiczności. Równie pozytywnie został przyjęty występ zespołu Cununa Apusenilor z Rumunii. Tancerze wykazali się niezwykłym kunsztem tanecznym, zachwycając brawurowo wykonanymi elementami tańca i dynamiką. Urodziwe dziewczęta z kolei nie ustępowały w niczym umiejętnościom tancerzy. Zespół poprzez taniec i śpiew pokazał obrzędy, zwyczaje, a tym samym bogatą kulturę ludową i niezwykle efektowny folklor rumuński. Jako ostatni zagrał i zaśpiewał słowacki zespół folklorystyczny „Zeliezko” z Koszyc. Warto podkreślić, że dynamicznym i żywiołowym tańcom naszych południowych sąsiadów nadawało rytm bogate instrumentarium:  skrzypce, piszczałki, kontrabas, altówka, akordeon i cymbały.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na oficjalne otwarcie MFF, które odbędzie się w czwartek o godz. 19.00 na strzegomskim Rynku oraz na kolejne dni festiwalowe.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)