Z kalendarium 14 Strzegomskiego Pułku Radioliniowo-kablowego

wtorek, 10.11.2015 11:46 10995 3

Jeszcze tak niedawno wszystkie uroczystości państwowe, wojskowe i patriotyczno – religijne w gminie Strzegom odbywały się w asyście żołnierzy 14 Strzegomskiego Pułku Radioliniowo-kablowego. Dziś to już historia. Przyjrzyjmy się jej.

14 Strzegomski Pułk Radioliniowo - kablowy powstał w roku 1994 r. decyzją Ministra Obrony Narodowej. Jego historia jest jednak bardziej odległa. A jakie były początki?

W 1958 roku z Wrocławia przebazowano do Strzegomia 11 Podoficerską Szkołę Specjalistów Wojsk Łączności.

W czerwcu 1972 r. z 10 Pułku Dowodzenia z Wrocławia - Leśnicy przybył do Strzegomia batalion radioliniowo - kablowy. Na jego bazie powstał 14 Pułk Radioliniowo – kablowy. W skład jednostki wojskowej weszła też 11 Szkoła Podoficerska.

14 Strzegomski Pułk Radioliniowo - kablowy powstał w roku 1994 r. decyzją Ministra Obrony Narodowej.

23 lutego 1995 r. społeczność Strzegomia ufundowała sztandar dla jednostki wojskowej. Ówczesny burmistrz Roman Asynger wręczył go na strzegomskim rynku dowódcy pułku płk. Zbigniewowi Kręciochowi. Uroczystość odbyła się w asyście wicepremiera RP - Henryka Goryszewskiego, pierwszego biskupa Diecezji Legnickiej -Tadeusza Rybaka oraz kapelana jednostki - ks. prałata Stanisława Siwca. Sztandar poświęcił biskup polowy Wojska Polskiego ks. bp. Sławoj Leszek Głódź. Dzień ten stał się świętem pułku na kolejne lata istnienia jednostki.

W grudniu 2000 r. rozkazem Ministra Obrony Narodowej rozformowany zostaje 14. Strzegomski Pułk Radioliniowo- kablowy.

W historii pułku zapisali się dowódcy: ppłk Stanisław Machalski, płk Józef Osóbka, płk Józef Duda, płk Jerzy Ceglarek, płk Zbigniew Kręcioch, płk Adam Duś i ppłk Walenty Cebula.
16 października 2001 r. nastąpiło uroczyste rozformowanie pułku w obecności Szefa Sztabu Śląskiego Okręgu Wojskowego. Sztandar jednostki został przekazany do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Na terenie jednostki pozostała grupa likwidacyjna, a mienie wojskowe wraz z infrastrukturą zostało przekazane do dyspozycji Wojskowej Agencji Mienia Wojskowego. Z dniem 31 grudnia 2001 r. 14 Strzegomski Pułk Radioliniowo - kablowy przestał istnieć.

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

Exszwej z j79. sobota, 09.03.2019 18:03
Za moich czasów J1979, a W1980 dowodcą był płk. Duda. Za to znakiem szczególnym, osobowością tej jednostki był mjr Redlin. Pozdrawiam kolegów-tacy byli wtedy, nie to, co dzisiejsze złamasy, Mirka z kancelari 2 kompanii szkolnej, ze Strzegomia, szer. Jamroza, por. wtedy, Andrzeja Jagiełłę, pchor. Zdzisława Simę, fajnego kaprala ze Świdnicy, Andrzeja Papamichalisa z Głuszycy, pozostałych kolegów z tej kompanii. Zawsze, będąc w Strzegomiu, powtarzałem, że moja noga nie powstanie tam już nigdy, ale....byłem 2 x. Nie ma browaru, dworca, "kordiała"strzegomskiego który piliśmy na zajeciach po kryjomu, z kpr. / jakże wtedy zniena..../Sikorą czy Krolikowskim, Płatkiem. Ale, byłem, przeżyłem i żyje. A mieszkancom Strzegomia ,z tamtych czasów, dziękuję, że lubiliście żołnierzy, że mogliśmy być bezpieczni i...dziewczyny były dla nas miłe, chociaż rozmawiały z nami, nie zgrywały księżniczek.
Wychowanek 2 kompanii niedziela, 02.05.2021 12:06
Mówiłem, że nigdy ....ale byłem 1 maja. Blok 1, 3,2 i 7 kompanii to budynek mieszkalny, reszta po jak mawiała naj premierzyca Szydło, w ruinie. Przypomniałem Twój wpis i rzeczywiście, byliśmy kumplami, Kordiał Strzegomski, 2 kompania j79 i wspomnienia, których nikt nam nie zabierze i nie zakłamie. Ludzie też fajni, jak kiedyś. Pozdrawiam kolegów Mirka z kancelarii, pana expor.Jagiełło, kpr.Sikora Królikowski, Marka Jurka- nie mylić z tym pajacem z polityki, Płatka czy Andrzeja ze Świdnicy.
wtorek, 20.03.2018 20:55
witam odnosnie dowodcow jw stzegom chcialbym przpomniec ze dowodca jednostki byl ppolk KUTEK 1968 r, bardzo zacny czlowiek i zolnierz pozdr ireneusz przylucki 603780165 pozdr