Gryzący, ostry zapach związków chemicznych - spotkanie ws. Adlera podczas komisji RM

środa, 16.6.2021 10:33 1155 0

Nie ma w zasadzie dnia, by mieszkańcy kilku ulic Świdnicy nie alarmowali o uciążliwym smrodzie, który wydostawać się ma z firmy Adler zlokalizowanej przy ulicy Bystrzyckiej. W pomoc zaangażowały się władze miasta oraz minister klimatu, Ireneusz Zyska. 

Zakład od lat zajmuje się produkcją uszczelek z poliuretanu i gumy, osłon wodnych przeznaczonych do samochodów i sprzętu AGD. Firma produkuje rocznie 9 tysięcy ton włóknin termoizolacyjnych i dźwiękochłonnych, detali samochodowych przestrzennych kształtowanych na gorąco, szarpanki włókienniczej i wyrobów izolacyjnych. 

W 2019 roku blisko 200 osób podpisało się pod petycją, która trafiła na ręce starosty świdnickiego. Od tego momentu, niewiele się zmieniło, choć w 2020 roku wykonany na zlecenie firmy Adler raport nie pozostawiał złudzeń. Jak przytacza Wirtualna Polska linia produkcyjna, która emituje odory, działała bez pozwolenia na emisję, a kominy linii znajdowały się co najmniej 4 metry za nisko, na dodatek pod dachem, co nie powinno mieć miejsca. W kwietniu 2020 roku starosta wydał decyzję nakazującą Adler Polska podniesienie kominów do końca sierpnia 2020 roku. Firma takie prace wykonała.

- Jak wykazują wyniki kontroli, a od 2019 roku było ich 10, firma Adler spełnia wszystkie wymagania prawne i obowiązujące limity środowiskowe- zapewniał z rozmowie z TVP, Bartosz Kubyszek z Adler Polska.

Dla mieszkańców nic się jednak nie zmieniło. Nadal odczuwają smród i konsekwencje zdrowotne: bóle głowy, kaszel czy nasilenie chorób dróg oddechowych. 

15 czerwca odbyła się komisja ds. społecznych, w której wzięła udział prezydent Świdnicy, wiceminister klimatu Ireneusz Zyska, radny oraz mieszkańcy.

Sprawa firmy Adler i emitowanych uciążliwości zapachowych trwa. Działać możemy wyłącznie w granicach prawa. To okazuje się niedoskonałe. Może udręka mieszkańców Świdnicy będzie pretekstem do zmiany procedur, by skutecznie chroniły ludzi przed szkodliwymi odorami. Wykorzystamy każdą możliwość, by zakończyć ten proceder. Wiem, co piszę. Byłam pod fabryką kilka razy. Gryzący, ostry zapach związków chemicznych. Obecność  wiceministra Ireneusza Zyski bardzo ważna na spotkaniach. Liczymy na jego wsparcie. Dziękuję radnemu Mariuszowi Wachowi, przewodniczącemu Komisji Spraw Społecznych nie tylko za zorganizowanie posiedzenia z udziałem mieszkańców, ale także za duże zaangażowanie w sprawę. Może jednocząc siły doprowadzimy sprawę do dobrego końca. Wierzę w to bardzo - opisuje prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

Równolegle do tych wszystkich działań swoje śledztwo prowadzi także Prokuratura Rejonowa w Świdnicy.

fot. D. Gębala

Dodaj komentarz

Komentarze (0)