komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

czwartek, 24 stycznia 2019

Felicji, Franciszka

Zlikwidowali dyspozytornię w Świdnicy. Na karetkę pacjenci czekają dłużej

czwartek, 28.12.2017 10:54 , komentarze: 51 , odsłony: 34607
kategorie artykułu:

Miało być lepiej i szybciej a wyszło w praktyce jak zwykle. Nowy system ratownictwa, który został wdrożony 1 sierpnia tego roku, nie sprawdza się tak jak powinien. A cierpią na tym pacjenci- osoby potrzebujące szybkiej pomocy medycznej.

Wraz z wprowadzeniem zmian w systemie powiadamiania służb ratunkowych zlikwidowano dyspozytornie m.in. w Świdnicy, Kłodzku czy Wałbrzychu. Teraz telefony odbierają osoby zatrudnione w centrum powiadamiania we Wrocławiu. Rodzi to ze sobą mnóstwo problemów. 

- Po pierwsze wydłuża się czas przyjazdu pogotowia do pacjenta. Wiąże to się z tym, że w naszym powiecie pracuje obecnie 5 karetek. Wystarczy żeby któraś z nich została zadysponowana do powiatu ościennego i już nie ma jak obsłużyć jakiegoś zdarzenia na naszym terenie. Po drugie: często, a nawet bardzo często zespoły wysyłane są do zdarzeń, które nie zagrażają życiu a pomocy mogliby udzielić medycy z POZ-u. To rodzi kolejne przesunięcia i wydłużenia się w udzielaniu pomocy pacjentom naprawdę potrzebującym - wylicza dyrektor Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy, Małgorzata Jurkowska.

Za przykład niech posłuży wypadek do jakiego doszło 12 grudnia przy ulicy Pl.Św. Małgorzaty w Świdnicy. Kierujący skuterem zderzył się z samochodem dostawczym. Na pomoc poszkodowany mężczyzna, według relacji świadków, czekał ponad 20 minut. Na szczęście nic poważnego mu się nie stało.

- Mamy też zdecydowanie więcej wyjazdów poza nasz powiat, więc to także kładzie się cieniem na szybkość udzielanej pomocy. Problem zgłaszają nam także sami pacjenci i ich rodziny, które mają w ogóle problem, aby połączyć się z dyspozytornią we Wrocławiu. Z kolei gdy zadzwonią na numer alarmowy 112 to muszą opis zdarzenia przedstawić dwa razy: operatorowi numeru oraz dyspozytorowi To rodzi kolejny stres a czas, który w wielu przypadkach decyduje o czyimś życiu (np. w wypadku zatrzymania krążenia) jest tracony - mówi Małgorzata Jurkowska.

Zdarzają się też sytuacje, wynikające z tego, że dyspozytor we Wrocławiu nie zna terenu. Karetka zostaje wysłana pod niedokładny adres lub pomyloną ulicę. Na szczęście zespół jest w stałym kontakcie z centrum i wtedy informacje są na bieżąco korygowane. To jednak wydłuża udzielenie pomocy o kolejne cenne sekundy i minuty.

- Najczęściej nasi ratownicy mają problem z tym w trakcie wyjazdu poza teren powiatu - dodaje dyrektor Jurkowska. 

W tym miejscu warto wspomnieć, że w samym powiecie świdnickim mieszka obecnie ok.160 tysięcy osób. Do tego dochodzą inne powiaty i sam Wrocław (ok. 3 milionów ludzi).  W sumie telefony alarmowe odbierane są na 15 stanowiskach a miesięcznie jest ich ponad 60 tysięcy.

Czy zatem nowy system się sprawdza? - Moim zdaniem na pewno nie - podsumowuje dyrektor Małgorzata Jurkowska.

 

Wasze komentarze

BRAWO PIS BEDZIEMY ZDYCHAĆ
czwartek, 28.12.2017 15:10 autor:
To może pod 112 alarmowac. Niech wszyscy się zjada taka...
poniedziałek, 01.01.2018 10:44 autor: Ciapulek
To może pod 112 alarmowac. Niech wszyscy się zjada taka...
poniedziałek, 01.01.2018 10:40 autor: Ciapulek
Jak domniemam jesteś urażonym dyspozytorem "skoncentrowanej dyspozytorni medycznej". Rozumiem, że wylewasz swą złość w skutek świadomego ( bądź nie) angarzowania się w to niepowodzenie jakim jest owa transformacja. Irytujące tylko jest to, że nie rozumiesz podstawowych pojęć. Brak zabezpieczenia rejonu rozumiesz przez pryzmat braku pojedynczej karetki, która go powinna obstawiać ( kolokwialnie pisząc). To błędne założenie. I przykład podany wcześniej nie dotyczy takiej sytuacji. Nie mówiłem w tym przykładzie o rzeczach tak oczywistych jak jeden rejon i jedna karetka do niego przypisana. Nagminne jest zostawianie dużych rejonów bez zabezpieczenia w których operuje kilka zespołów. W takim rejonie właśnie pracuje. Wiem co piszę i co widzę na dyzurach. Nie napisałem też, że z "okien" zespołów wyjazdowych widać więcej. Dałem tylko do zrozumienia, że też "coś" widać i pewne fakty układanki można poskładać w całość. Błędy widać jak na dłoni tylko nikomu się nie chce walczyć z "systemem". Prawie każdy ma rodzinę, jakieś wyższe cele do realizacji. Nikt albo prawie nikt nie będzie interweniował i tracił czasu na udowadnianie Wam częstych błędów. Droga na którą wkroczyliśmy i tak biegnie w jednym kierunku. Perspektywy zmian nie widać. Co do tego, że jest kłutnia w środowisku. Zawsze opinii jest tyle co osób nią zainteresowanych. Podstawowy argument zesp. P jest taki, że się nareszcie S -ki ruszyły. Tylko, że te same P-tki po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwsze co robią to wzywają S - ke do pomocy bo przypadek obnażył ich słabe punkty. Pacjent to nie manekin z jakim się spotykali na kursach "fantomiarstwa ratunkowego". I wtedy jest problem. S-ki nie ma bo załatwia przypadek, który mógłby poczekać. Tylko, przez to,że ktoś realizuje hasło: " dobra S-ka to S-ka, która realizuje przypadek". Oczywiście trzeba się uzupełniać ale w granicach zdrowego rozsądku. Więcej pokory!

sobota, 30.12.2017 00:06:28 autor: Ktoś

Ciekawe ile jest limuzyn Rządowych a ile Karetek..????
piątek, 29.12.2017 11:21 autor: Mirek
Prof.Miodek
czwartek, 28.12.2017 16:28 autor:
Wszystko się za chwilę posypie Warszawa będzie udzielać ...
czwartek, 28.12.2017 14:52 autor: D.cz.
Cały projekt wdrożyło PO !!!!!!
czwartek, 28.12.2017 12:04 autor: robson
Może i wdrozyło PO ale skoro cos jest złe i...
czwartek, 28.12.2017 12:47 autor: Nobody
Xsara bredzisz lekko
czwartek, 28.12.2017 13:26 autor: starsza

czwartek, 13.12.2018 11:29
4
piątek, 7.12.2018 16:07
piątek, 13.4.2018 14:50
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki