komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

sobota, 16 lutego 2019

Danuty, Julianny

Zlikwidowali dyspozytornię w Świdnicy. Na karetkę pacjenci czekają dłużej

czwartek, 28.12.2017 10:54 , komentarze: 51 , odsłony: 35331
kategorie artykułu:

Miało być lepiej i szybciej a wyszło w praktyce jak zwykle. Nowy system ratownictwa, który został wdrożony 1 sierpnia tego roku, nie sprawdza się tak jak powinien. A cierpią na tym pacjenci- osoby potrzebujące szybkiej pomocy medycznej.

Wraz z wprowadzeniem zmian w systemie powiadamiania służb ratunkowych zlikwidowano dyspozytornie m.in. w Świdnicy, Kłodzku czy Wałbrzychu. Teraz telefony odbierają osoby zatrudnione w centrum powiadamiania we Wrocławiu. Rodzi to ze sobą mnóstwo problemów. 

- Po pierwsze wydłuża się czas przyjazdu pogotowia do pacjenta. Wiąże to się z tym, że w naszym powiecie pracuje obecnie 5 karetek. Wystarczy żeby któraś z nich została zadysponowana do powiatu ościennego i już nie ma jak obsłużyć jakiegoś zdarzenia na naszym terenie. Po drugie: często, a nawet bardzo często zespoły wysyłane są do zdarzeń, które nie zagrażają życiu a pomocy mogliby udzielić medycy z POZ-u. To rodzi kolejne przesunięcia i wydłużenia się w udzielaniu pomocy pacjentom naprawdę potrzebującym - wylicza dyrektor Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy, Małgorzata Jurkowska.

Za przykład niech posłuży wypadek do jakiego doszło 12 grudnia przy ulicy Pl.Św. Małgorzaty w Świdnicy. Kierujący skuterem zderzył się z samochodem dostawczym. Na pomoc poszkodowany mężczyzna, według relacji świadków, czekał ponad 20 minut. Na szczęście nic poważnego mu się nie stało.

- Mamy też zdecydowanie więcej wyjazdów poza nasz powiat, więc to także kładzie się cieniem na szybkość udzielanej pomocy. Problem zgłaszają nam także sami pacjenci i ich rodziny, które mają w ogóle problem, aby połączyć się z dyspozytornią we Wrocławiu. Z kolei gdy zadzwonią na numer alarmowy 112 to muszą opis zdarzenia przedstawić dwa razy: operatorowi numeru oraz dyspozytorowi To rodzi kolejny stres a czas, który w wielu przypadkach decyduje o czyimś życiu (np. w wypadku zatrzymania krążenia) jest tracony - mówi Małgorzata Jurkowska.

Zdarzają się też sytuacje, wynikające z tego, że dyspozytor we Wrocławiu nie zna terenu. Karetka zostaje wysłana pod niedokładny adres lub pomyloną ulicę. Na szczęście zespół jest w stałym kontakcie z centrum i wtedy informacje są na bieżąco korygowane. To jednak wydłuża udzielenie pomocy o kolejne cenne sekundy i minuty.

- Najczęściej nasi ratownicy mają problem z tym w trakcie wyjazdu poza teren powiatu - dodaje dyrektor Jurkowska. 

W tym miejscu warto wspomnieć, że w samym powiecie świdnickim mieszka obecnie ok.160 tysięcy osób. Do tego dochodzą inne powiaty i sam Wrocław (ok. 3 milionów ludzi).  W sumie telefony alarmowe odbierane są na 15 stanowiskach a miesięcznie jest ich ponad 60 tysięcy.

Czy zatem nowy system się sprawdza? - Moim zdaniem na pewno nie - podsumowuje dyrektor Małgorzata Jurkowska.

 

Wasze komentarze

BRAWO PIS BEDZIEMY ZDYCHAĆ
czwartek, 28.12.2017 15:10 autor:
To może pod 112 alarmowac. Niech wszyscy się zjada taka...
poniedziałek, 01.01.2018 10:44 autor: Ciapulek
To może pod 112 alarmowac. Niech wszyscy się zjada taka...
poniedziałek, 01.01.2018 10:40 autor: Ciapulek
Ciekawe ile jest limuzyn Rządowych a ile Karetek..????
piątek, 29.12.2017 11:21 autor: Mirek
Szanowny Panie Dyspozytorze pracujący w Dyspozytorni Medycznej we Wrocławiu! Ja jestem pracownikiem pogotowia w Świdnicy i odpowiadam na pańskie „argumenty”: 1. Czas oczekiwania na połączenie z numerami 999 i 112 jest nienaturalnie wydłużony. Jest to fakt udokumentowany i potwierdzony choćby wpisem obok. 2. Czas od przyjęcia zgłoszenia do zadysponowania zespołu jest także często wydłużony – to także jest udokumentowane. 3. Gdyby chodziło tylko o dysponowanie zespołów do duszności w przebiegu choroby nowotworowej – nikt by Wam krzywego słowa nie powiedział. Nagminne jest dysponowanie zespołów do wezwań przypisanych ewidentnie dla POZ, a także tylko dlatego, że „bo ktoś zadzwonił”. Działanie na zasadzie automatycznej sekretarki – „przyjął – przekazał” jest nagminne! Pośrednio dowodem może być fakt wysyłania zespołów do ościennych powiatów. Bo jak się „rozpuści” zespoły do byle czego, to potem ściąga się tzw. „najbliższe”. 4. Dysponujecie LPR – prawda. Tylko że LPR nie wyląduje przy furtce chorego. Potem ich trzeba dowieść – np. samochodem straży – czy to nie wydłuża czasu dotarcia? A’propos dysponujecie także straż pożarną – np. do udarów (dowody? – są!). Jaką procedurę może w takim przypadku zastosować strażak? Tylko „wsparcie psychiczne” – to trzeba wiedzieć. 5. Co do wytycznych o których Pan wspomina – też są dowody że wcale ich nie stosujecie. A już na pewno nie weryfikujecie wezwań pod kątem ważności i odległości – przykładem może być dysponowanie zespołu ze Świdnicy do Ząbkowic. Wniosek nr 6 – nie znacie terenu którym zawiadujecie. Jeżeli ma Pan wątpliwości co do moich treści – proszę podać swój nr dyspozytora – podam Panu kilka „perełek”, być może także Pańskich. Nie wiem, jak na to wszystko Pańscy przełożeni zareagują, ale ktoś kiedyś powiedział „lepiej milczeć i sprawiać wrażenie nieogarniętego, niż się odezwać i potwierdzić wrażenie”.

piątek, 29.12.2017 09:11:50 autor: C.B.

Prof.Miodek
czwartek, 28.12.2017 16:28 autor:
Wszystko się za chwilę posypie Warszawa będzie udzielać ...
czwartek, 28.12.2017 14:52 autor: D.cz.
Cały projekt wdrożyło PO !!!!!!
czwartek, 28.12.2017 12:04 autor: robson
Może i wdrozyło PO ale skoro cos jest złe i...
czwartek, 28.12.2017 12:47 autor: Nobody
Xsara bredzisz lekko
czwartek, 28.12.2017 13:26 autor: starsza

czwartek, 31.1.2019 11:38
środa, 30.1.2019 12:08
2
czwartek, 13.12.2018 11:29
4
piątek, 7.12.2018 16:07
piątek, 13.4.2018 14:50
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica