komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

środa, 26 czerwca 2019

Jana, Pawla

Kasy fiskalne – 31 maja 2019 upływa termin złożenia oświadczenia przez pracownika

piątek, 24.5.2019 16:27 , komentarze: 0 , odsłony: 391
kategorie artykułu:

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świdnicy informuje, że od 1 maja 2019 r. obowiązuje nowe  Rozporządzenie Ministra Finansów  z  dnia 29  kwietnia 2019 r. (Dz.U. z 2019 poz. 816) w sprawie kas rejestrujących, które nałożyło na podatników dodatkowe obowiązki związane z prowadzeniem ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zgodnie z § 6 ust. 3 w/w rozporządzenia podatnik ma obowiązek zapoznania osób prowadzących
u niego ewidencję przy zastosowaniu kasy rejestrującej z przepisami w zakresie prawidłowego wystawiania i wydawania paragonu fiskalnego i o skutkach niewykonywania tych obowiązków. Przepis ten nakazuje zapoznanie z informacją o zasadach ewidencji nie tylko pracowników podatnika, którzy obsługują kasę fiskalną, lecz również wszystkie osoby bez względu na sposób i formę powierzenia tym osobom prowadzenia ewidencji.

Osoba prowadząca u podatnika ewidencję przed  rozpoczęciem jej prowadzenia składa oświadczenie o zapoznaniu się zasadami rejestrowania sprzedaży i wystawiania paragonu fiskalnego oraz
z konsekwencjami nieprzestrzegania tych zasad. Wzór informacji o zasadach ewidencji oraz oświadczenie, które ma zostać podpisane stanowi załącznik nr 1 do ww. rozporządzenia.

Zwrócić należy uwagę, że obowiązek ten dotyczy nie tylko podatników, którzy po 01 maja 2019 r. rozpoczynają ewidencjonowanie za pośrednictwem kasy fiskalnej, ale też tych wszystkich, którzy na dzień 01 maja 2019 r. ewidencjonowali sprzedaż na kasach fiskalnych. W tym przypadku pracownik podatnika czy inna osoba prowadząca ewidencję składa oświadczenie do 31 maja 2019 r.

Do końca lipca 2019r. podatnicy muszą też dostosować kasy do nowych wymogów dotyczących przyporządkowania oznaczeń na klawiaturze kasy do stawek VAT.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, do oznaczeń literowych od „A” do „G” w kasie fiskalnej będą musiały zostać przypisane odpowiednie stawki podatku w następujący sposób:

  • literze „A” – stawka podatku w wysokości 22% albo 23%,

  • literze „B” – stawka podatku w wysokości 7% albo 8%,

  • literze „C” – stawka podatku w wysokości 5%,

  • literze „D” – stawka podatku w wysokości 0%,

  • literze „E” – zwolnienie od podatku,

  • literze „F” i „G” – pozostałe stawki podatku, w tym wartość 0% (zero techniczne) w przypadku sprzedaży usług turystyki lub dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków.

Dotychczasowe rozporządzenie wymagało jedynie aby lit „A” była przyporządkowana stawce podstawowej, a literom „B” do „G” odpowiadały pozostałe stawki. Dopuszczało więc w tym zakresie pewną  dowolność.

 

 

 

Wasze komentarze

wczoraj, 19 godz temu
wczoraj, 19 godz temu
wczoraj, 23 godz temu
poniedziałek, 24.6.2019 14:37
poniedziałek, 24.6.2019 14:34
poniedziałek, 24.6.2019 14:16
poniedziałek, 24.6.2019 09:53
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Mati Autogaz
Mati Autogaz
SKUP AUT
SKUP AUT
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra