Jakie wyzwania podejmuje świdnicka onkologia?

czwartek, 29.8.2019 08:00 6563

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy od lat stawia na rozwój i poprawę jakości świadczonych usług. Szczególnie prężnie działa świdnicka onkologia, która w ramach swojej działalności realizuje liczne programy profilaktyczne i programy lekowe, a także współpracuje z ośrodkami naukowo-badawczymi. 

O najnowszych projektach i wyzwaniach świdnickiej onkologii opowiada dr n. med. Ewa Kilar, lekarz kierujący Oddziałem Onkologii Klinicznej SPZOZ w Świdnicy. 

- Pani doktor od tego roku w świdnickim szpitalu prowadzony jest pilotażowy projekt Ministerstwa Zdrowia. Jakie są jego założenia i kogo dotyczy? 

Dr n. med. Ewa Kilar:  - Onkologia w Świdnicy od 1.02.2019r. jest objęta, w ramach tak zwanej sieci onkologicznej w Polsce, „PILOTAŻEM”. Powyższy projekt wdrożono rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 13.12.2018r.  na okres 1,5 roku. W projekcie tym chodzi o standaryzację leczenia. Dotyczy 5 nowotworów złośliwych – raka piersi, raka jelita grubego, raka prostaty, raka płuc, raka jajnika. Więcej o projekcie można znaleźć na stronie internetowej WOK - https://www.dco.com.pl/. Tam zbierane są dane, tworzone mierniki i na końcu zostanie opracowany raport dla Ministerstwa Zdrowia, obiektywizujący koszty leczenia, skuteczność leczenia i jakość ocenianą przez pacjentów poprzez tzw. Ankietę satysfakcji leczenia. Ankieta patrz TUTAJ. PILOTAŻ poszerza się już o kolejne nowe województwa (Podlaskie, Pomorskie). Nasz szpital  i zespół specjalistów na poziomie medycznym, organizacyjnym, technicznym aktywnie realizuje zadania w ramach PILOTAŻU. Dane do wglądu można uzyskać poprzez WOK.

- Świdnicka onkologia to również wiele innych programów, realizowanych od wielu lat we współpracy z renomowanymi ośrodkami z całej Polski.

- Nie było by onkologii w Świdnicy bez długiej już tradycji współpracy z Międzynarodowym Centrum Nowotworów Dziedzicznych w Szczecinie (od 2000 roku), która skutkowała realizacją wielu projektów profilaktycznych. Dzięki temu obecnie realizujemy w ramach Poradni Genetycznej w Świdnicy ministerialne programy polityki zdrowotnej w oparciu o umowy zawarte z Ministerstwem Zdrowia na lata 2019-2021. Moduł 1 – wczesne wykrywanie nowotworów złośliwych w rodzinach wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi i raka jajnika; Moduł 2 – wczesne wykrywanie i prewencja nowotworów złośliwych w rodzinach wysokiego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego i błony śluzowej trzonu macicy. Ponadto Poradnia Genetyczna SPZOZ w Świdnicy jest współwykonawcą projektu Badania Klinicznego pt. „SELINA - Prevention of females malignancies in families with hereditary breast cancer by personalized optimization of Se levels in the organism”. O projekcie tym  i sposobie realizacji można informacje merytoryczne uzyskać od Prof. dr n. med. J. Lubińskiego i dr hab. n. med. T. Huzarskiego, którzy systematycznie konsultują pacjentów zakwalifikowanych do powyższego projektu a jest ich z terenu Dolnego Śląska kilkaset osób. Najbliższe spotkanie planowane jest na dzień 14.09.2019r. 

Profilaktyka jest bardzo ważna, niemniej jednak w przypadku zdiagnozowanego nowotworu istotny jest sam proces leczenia. W świdnickim Oddziale Onkologii Klinicznej realizowane są również tzw. programy lekowe. Co to takiego i jakie dają możliwości?

- Bardzo ważne dla pacjentów jest wdrażanie nowych leków onkologicznych – mniej toksycznych i bardziej skutecznych. Nowe terapie dla pacjentów w Polsce są wprowadzane w onkologii poprzez tzw.  „Programy lekowe” i dają możliwość stosowania leków celowanych, immunoterapii i są już mocno wystandaryzowane. Równie ważne są badania kliniczne. W SPZOZ w Świdnicy na onkologii zakończyliśmy badanie dla raka płuca (2018r.): „Randomizowane badanie fazy II porównujące winorelbinę przyjmowaną doustnie w monoterapii w dwóch różnych schematach dawkowania u pacjentów z zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca nie kwalifikujących się   do chemioterapii opartej na pochodnych platyny.” Obecnie wdrażamy badanie kliniczne dla raka piersi (2019r.): „An Open-label, Randomized, Phase 2/3 Study of Olaparib Plus Pembrolizumab Versus Chemotherapy Plus Pembrolizumab After induction of Clinical Benefit With First-line Chemotherapy Plus Pembrolizumab in Participants With Locally Reccurent Inoperable or Metastatic Triple Negative Breast Cancer (TNBC) (KEYLYNK-009)”. Odbiorcą tego badania będzie grupa kobiet z nowotworem piersi, u których komórki nowotworowe mają dokładnie określone zmiany (cechy) molekularne (TNBC), a lekami stosowanymi to między innymi Olaparib i Pembrolizumab.

- Leczenie pacjentów motywuje do nowych wyzwań, dlatego też poza pracą usługową zespół osób  pracujących na onkologii podejmuje  działania badawcze, publikacyjne i edukacyjne. Pani Doktor opracowała i wdrożyła po stronie SPZOZ projekt badawczy pt. „Walidacja zestawu diagnostycznego do wczesnego stwierdzenia obecności nowotworu piersi i/lub jajnika w technice ciekłej biopsji wraz z rozbudową banku materiału biologicznego Zakładu Technik Molekularnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu”. Jakie są cele tego badania?

- Celem badania jest potwierdzenie z wykorzystaniem próbek klinicznych parametrów diagnostycznych (czułość, specyficzność) testów do wczesnej diagnostyki nowotworów piersi i/lub jajnika w oparciu o technikę ciekłej biopsji – izolację i półilościową analizę krótkich kwasów RNA znajdujących się w krwiobiegu. Testy te będą mogły być wykorzystywane w miejscu opieki nad pacjentem np. w gabinecie lekarskim, skracając czas potrzebny do uzyskania wynik. Czas realizacji obejmuje lata 2018-2020r. 

- Działalność edukacyjna to również prowadzone przez panią wykłady dla studentów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. 

- Tak. W latach 2013-2018 jako specjalista onkolog,  prowadziłam wykłady w zakresie onkologii w semestrze zimowym i zajęcia ze studentami w semestrze letnim dla V roku Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Planowana jest kontynuacja zajęć w latach 2019-2020 r. 

- Projekty profilaktyczne, programy lekowe, badania kliniczne, działalność edukacyjna… Jakie inne czynniki mają wpływ na realizację zadań w zakresie onkologii?

 - Ważnym aspektem w pracy zawodowej jest oczywiście baza, którą zapewnia dyrektor SPZOZ w Świdnicy, Grzegorz Kloc oraz zespoły ludzkie, te najbliższe w ramach  Oddziału Onkologicznego i Poradni, ale także inne oddziały, laboratoria, radiologia, dział informatyczny, techniczny, konsultacje psychologiczne, dietetyczne, fizjoterapeutyczne itd.. To wszystko razem tworzy całość. Jednakże każdy z tych zespołów wymaga lidera i nieustającej „nauki współpracy”.

- Serdecznie dziękuję za rozmowę.

- Dziękuję bardzo.