Filtr paliwa – gdzie jest? Objawy zapchania i cena wymiany

wtorek, 1.10.2024 09:06

Szybka naprawa usterki jest niezwykle istotna dla przywrócenie optymalnej sprawności pojazdu, a co za tym idzie – niższych kosztów codziennej eksploatacji. Jeden z częstych problemów zgłaszanych przez kierowców to zapchany filtr paliwa. Objawy tej awarii warto znać, by szybko zwalczyć usterkę.

Gdzie jest i jaką funkcję pełni filtr paliwa?

Filtr paliwa najczęściej montowany jest w komorze silnika w widocznym miejscu i przypomina małą "puszkę" z wężykami układu paliwowego. Drugim typowym miejscem są okolice zbiornika paliwa. Czasem w silnikach benzynowych można w ogóle go nie znaleźć - a to znaczy, że jest integralnym elementem pompy paliwa umieszczonej w zbiorniku. Poza bardzo skrajnym zanieczyszczeniem, nie należy on do części wymiennych.

Jego podstawowym zadaniem jest usuwanie wszelkich zanieczyszczeń paliwa, które mogłyby osłabić wydajność pracy pojazdu. Warto pamiętać, iż usuwanie toksyn z benzyny stanowi mniej trudności niż w przypadku oleju napędowego, Kumuluje on więcej zanieczyszczeń, a ponadto w niskich temperaturach wykazuje właściwości krystalizujące względem parafiny. Filtry implementowane w układzie zasilania silników o zapłonie samoczynnym powinny odprowadzać niepotrzebne cząstki większe niż 3 mikrometry oraz wytrącać z paliwa wodę. W przypadku benzyny konieczne jest natomiast zatrzymywanie cząstek większych niż 10 mikrometrów. Powszechnie uważa się, że filtr paliwa ma ważniejsze zadanie w samochodzie z silnikiem diesla. Chroni on jednostkę napędową przed zanieczyszczeniami paliwa oraz tymi, będącymi skutkiem właściwości samego oleju napędowego w silnikach wysokoprężnych. 

Rodzaje filtrów paliwa

W sklepie motoryzacyjnym znaleźć można dwa rodzaje filtrów paliwa – dla silnika benzynowego (mniejsze, z drobnymi mikronami) i jednostki napędowej diesel. Wybór odpowiedniego produktu nie jest zatem trudny. Oczywiście, oferowane przez producentów filtry różnią się między sobą jakością. Nie warto zatem decydować się na zakup najtańszego produktu. Nie będzie on działał sprawnie, a ponadto może przyczynić się do awarii samego silnika zanieczyszczonego paliwem.

Zatkany filtr paliwa - objawy

Najczęstsze objawy konieczności wymiany to:

  • trudny rozruch jednostki napędowej,
  • nierówna praca silnika na biegu jałowym,
  • gorsze osiągi prędkości,
  • częstsze tankowanie,
  • silne dymienie z rury wydechowej,
  • odczuwalny, nieprzyjemny zapach oleju.

Warto pamiętać, że nierzadko precyzyjne ustalenie przyczyny problemu stanowi spore wyzwanie. Powyższe objawy są również symptomami awarii układu paliwowego. Optymalnym rozwiązaniem jest zatem udanie się do profesjonalnego serwisu. Niezależnie od przyczyny awarii, w ramach przeglądarki sieci warsztatów Q Service Castrol znajdziesz usługi takie jak wymiana filtra paliwa, które pomogą w skutecznej likwidacji problemu. Warto pamiętać, by nie zwlekać z decyzją zabrania samochodu do serwisu.

Czy filtr paliwa należy wymieniać regularnie? Oczywiście, że tak. Każdy producent podaje liczbę kilometrów, którą może przejechać auto z konkretnym filtrem. W silniku benzynowym jest to najczęściej 50 tysięcy km. Diesel wymaga natomiast wymiany filtra co 30 tys. km.

Wymiana filtra paliwa – gdzie znaleźć profesjonalny serwis?

Szybka wymiana filtra paliwa jest niezwykle istotna, dlatego warto skorzystać z funkcjonalnej przeglądarki warsztatów Q Service Castrol. Znajdziesz tam warsztaty sieci z okolicy, wraz z opiniami, ofertą i możliwością zapisu na wizytę. Proste, bez wychodzenia z domu. Jeśli przebywasz właśnie we Wrocławiu i szukasz tej usługi, sprawdź wymiana filtra paliwa Wrocław

Wymiana filtra paliwa – ile kosztuje?

To zależy od marki, modelu samochodu oraz ustalonego cennika konkretnego warsztatu. Minimalny koszt wymiany to ok. 50 zł. Może się jednak okazać, że za usługę trzeba zapłacić ponad 100 zł. Alternatywna opcja to samodzielna wymiana filtra paliwa. W przypadku takiego rozwiązania odchodzą koszty wykonania samej usługi.

Jak wymienić filtr paliwa?

Jest to zadanie dla kierowców, którzy lubią majsterkowanie w swoim samochodzie. Pierwszy krok to zaciśnięcie przewodów paliwa oraz odkręcenie metalowej osłony. Następnie należy zdjąć zużyty filtr i wymienić go na nowy. Na koniec wystarczy dokręcić osłonę i odblokować przewody. Pamiętaj, by umieścić filtr zgodnie z kierunkiem przepływu paliwa.

Jeśli jednak nigdy nie przeprowadzałeś takiej naprawy, skorzystaj z pomocy fachowców. Będziesz miał wówczas pewność, że wszystko działa poprawnie. Taka usługa ogranicza również ryzyko nieprawidłowej pracy filtra w trakcie jego eksploatacji.

Filtr paliwa należy wymieniać nie tylko po zaobserwowaniu niepokojących objawów. Jak każdy element budowy samochodu, wymaga on regularnego serwisu. Pamiętaj zatem, by po przejechaniu określonej przez producenta pojazdu liczby kilometrów udać się do warsztatu i wymienić filtr paliwa. Jeśli to już dziś i mieszkasz w rejonie Warszawy, zapoznaj się z serwisami oferującymi usługę wymiana filtra paliwa Wroclaw.