komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

sobota, 22 lutego 2020

Marty, Malgorzaty

Eko – spotkanie w „Słoneczku”

środa, 12.2.2020 11:32 , komentarze: 0 , odsłony: 154
kategorie artykułu:

Rozwijanie świadomości ekologicznej młodego pokolenia powinno zaczynać się we wczesnym dzieciństwie. Im szybciej, tym lepiej. Jeżeli dzieci „od zawsze” będą uczestniczyć wraz z rodzicami, wychowawcami w działaniach proekologicznych, to działania te będą dla nich naturalnym nawykiem. Ale świadomość ekologiczna powinna wybiegać dalej, poza nasze najbliższe otoczenie. Potrzebne jest globalne myślenie o naszej planecie, gdyż to, co dzieje się w jednym zakątku Ziemi, ma wpływ na to, co zachodzi w innych rejonach świata. Działalność człowieka ma wpływ na zmiany klimatu, zwiększanie się dziury ozonowej czy ogólne zanieczyszczenie. 

W poniedziałek 10 lutego Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 16 „Słoneczko” odwiedził gość specjalny – Brazylijczyk Matheus Lucca Versuti. Odpowiedział on na zaproszenie pani Marzeny Olatowskiej, by m.in. uświadomić przedszkolakom, na czym polega rola Puszczy Amazońskiej. Dzieci mogły zrozumieć opowieść Matheus'a dzięki tłumaczeniom z języka angielskiego na polski dokonanymi przez Grzegorza Olatowskiego.  

Matheus pochodzi z południowej części  Brazylii - Parana. Ma 21 lat i studiuje inżynierię mechaniczną. Wraz ze swoim zespołem pozyskuje sponsorów i wspólnie budują małe wyścigowe samochody. Matheus czuje się w tej roli jak ryba w wodzie. Nie są mu obojętne także losy Amazonii. Dlatego przygotował prezentację multimedialną dla przedszkolaków, by uwrażliwić je na los naszej planety.

Dzieci dowiedziały się, że lasy amazońskie inaczej nazywane są płucami Amazonii, ponieważ drzewa tworzą tlen, tak bardzo potrzebny nam do życia. 20%tlenu na świecie wytwarzają właśnie te lasy. Podobnie jest z wodą, którą otrzymujemy z lasów deszczowych. Gdybyśmy mieli porównać wielkość Polski do obszaru, jaki zajmują lasy amazońskie, to okazuje się, że Polska musiałaby potroić swoją wielkość. Dzięki pokazowi multimedialnemu młodzi ekolodzy zobaczyli niektóre ze zwierząt występujących w tych lasach, a mianowicie: jaguar, papuga Ara, pawica Atlas i złota małpka długouszna. Natomiast roślinność jaka występuje w lasach amazońskich to: Salva do Marojo (Hiptys incana), Graviola (Anona muricata), Jambu (Acmella oleracea), Uleanthus (erythrinoides). 

Niestety pomimo korzyści, jakie dają światu lasy amazońskie, ludzie wycinają je, wypalają, niszcząc faunę i florę. Zniszczenia są tak duże, że widać je już z kosmosu. Mamy nadzieje, że coś sie zmieni, ponieważ w przedszkolu „Słoneczko” robimy wszystko, aby nasza planeta miała się jak najlepiej. 

Nie chcieliśmy wypuszczać naszego gościa tak szybko, więc zaprosiliśmy go do wspólnej zabawy. Na zakończenie dzieci zaśpiewały i zatańczyły piosenkę pt. „Przedszkolna samba” i wręczyły pamiątkową kartkę z podziękowaniami. Chcemy też gorąco podziękować Grzegorzowi, który pomógł nam zrozumieć język angielski i to co Matheus miał nam do przekazania. 

Spotkanie to było bardzo poruszające i  pouczające dla dzieci. Dzieci nie mogły zrozumieć, dlaczego ludzie tak dewastują Ziemię, doprowadzając do wymierania gatunków roślin i zwierząt.  Emocjonalne podejście do zaprezentowanego tematu pozwala mieć nadzieję, że w przyszłości dzieci będą bardzo rozważnie podchodzić do korzystania z zasobów naturalnych Ziemi.   

 

Wasze komentarze

wczoraj, 22 godz temu
wczoraj, 23 godz temu
wczoraj, 23 godz temu
czwartek, 20.2.2020 12:40
czwartek, 20.2.2020 12:38
czwartek, 20.2.2020 10:43
czwartek, 20.2.2020 10:34
czwartek, 20.2.2020 09:59
czwartek, 20.2.2020 09:51
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
SKUP AUT
SKUP AUT
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
INTERFUEL SKŁADY WĘGLA
INTERFUEL SKŁADY WĘGLA
Pośrednictwo EUCO
Pośrednictwo EUCO
Mati Autogaz
Mati Autogaz