Dopłaciła za przesyłkę, straciła 10 tys. zł

czwartek, 23.6.2022 13:23 1526 1

Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 1,99 złotych.” „Twoja paczka o numerze PL(...) wymaga dopłaty na sumę 2,87 złotych. Brak wpłaty oznacza zwrot przesyłki do nadawcy. Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy uregulować należność klikając w podany link https://(…).” Dostałeś SMS o takiej treści? Uważaj to oszustwo!

Wciąż pojawiają się nowe sposoby, którymi przestępcy próbują pozbawić nas naszych pieniędzy.

 W ostatnim czasie internetowi oszuści coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y. W wiadomości podany jest link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów.

W innym wariancie wspomnianej metody oszuści w wiadomości przesyłają link do aplikacji, które infekują telefon. W ten sposób niepowołane osoby mogą wyciągać hasła do aplikacji bankowych, czy też przekierowywać SMS-y, dzięki czemu przejmują kontrolę nad konkretnym kontem bankowym.

A jak się okazuje ktoś, kto oczekuje akurat na przesyłkę jest łatwym celem dla przestępców.

- Kilka dni temu ofiarą takiego oszustwa padła mieszkanka powiatu świdnickiego, która otrzymała wiadomość SMS z prośbą o dopłatę do przesyłki w wysokości 1,99 zł. Kobieta oczekiwała na przesyłkę, a chcąc ją otrzymać, postanowiła dopłacić brakującą kwotę. Wiadomość SMS wydawała się na tyle wiarygodna, że 48-latka kliknęła w link dołączony do feralnej wiadomości, po czym przelała „brakującą kwotę”. Jak się później okazało, z jego konta zamiast 1,99 zł, zniknęło ponad 10 tysięcy złotych - informuje Oficer Prasowy KPP Świdnica mł. asp. Magdalena Ząbek.

Świdniccy policjanci apelują o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy.

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

czwartek, 23.06.2022 17:53
Polecam czytać, myśleć i rozumieć co się dzieje dookoła. Cena...