[FOTO] "Dolny Śląsk: Zaginione skarby". Za nami spotkanie z Łukaszem Kazkiem

piątek, 17.3.2023 21:36 1235 0

Podziemia Dolnego Śląska, zagadki kompleksu Riese, tajemnice które skrywają ludzie, poniemieckie depozyty i wciąż niewyjaśnione zagadki II wojny światowej. W piątek, 17 marca odbyło się spotkanie z Łukaszem Kazkiem w Auli Widowiskowej przy I Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy.

 Łukasz Kazek jest polskim dziennikarzem, autorem książek, prezenterem telewizyjnym, popularyzatorem historii na platformie YouTube oraz prowadzącym program „Dolny Śląsk: Zaginione skarby” w telewizji HISTORY Channel. Opowiada o prawdziwych i ludzkich historiach, robiąc to w charakterystyczny dla siebie wyjątkowy i niepowtarzalny sposób. Rozmowę poprowadził Robert Staniszewski.

 - Historia ma przede wszystkim twarz zwykłych ludzi, ona ujmuje mnie najbardziej, historia to nie tylko wielkie bitwy, generałowie, koronowane głowy czy mężowie stanu, ale to głównie opowieści waszych dziadków i babć, moich też. To historie, na których my wszyscy dorastaliśmy. W swojej pracy mam okazję spotykać się i rozmawiać z wyjątkowymi ludźmi, opowiadają mi niezwykłe historie, których nie wyjawili nawet swoim dzieciom i wnukom. Niektórzy z nich chcą odnaleźć skarby, inni szukają wspomnień. Wiele wątków, które udało nam się poruszyć w programie HISTORY znalazło swoje fascynujące rozwinięcie już po emisji i o tym także chciałbym opowiedzieć. Na Dolnym  Śląsku wciąż możemy spotkać byłych mieszkańców naszego województwa, oni chętnie odwiedzają miejsca, które kiedyś były ich domami. Często podchodzę do takich osób, które z sentymentem patrzą na poniemieckie kamienice. Pytam ich czy chcieliby wejść i zobaczyć jak obecnie wyglądają te budynki. Turyści są chętni, ale mają również do pokonania dwie bariery nie do przeskoczenia: język polski oraz  III Rzeszę. 99 % Niemców odwiedzających polskie ziemie doskonale wie, co III Rzesza robiła w okupowanej Polsce. Ja spotykam ludzi, którzy w tamtym czasie mieli 9 może 11 lat. Chętnie tłumaczę rozmowy między Polakami a odwiedzającymi nas Niemcami, podchodzę i mówię: panie Józefie ten człowiek kiedyś tu mieszkał, niech wejdzie, zobaczy jak dzisiaj wygląda to mieszkanie, które kiedyś było jego domem. Oni chętnie wchodzą do tych budynków i z sentymentem oraz topograficzną pamięcią odtwarzają np. to gdzie znajdował się dany mebel czy przedmiot. Moi rozmówcy często są wzruszeni i dziękują za to spotkanie, wtedy pytam o to, co mnie najbardziej interesuje, o ich wspomnienia. Wtedy dowiaduję się najróżniejszych rzeczy - mówił podczas piątkowego spotkania Łukasz Kazek.

Program „Dolny Śląsk: Zaginione skarby” to lokalna produkcja HISTORY Channel, która opowiada o tajemnicach dotyczących złota III Rzeszy ukrytego na Dolnym Śląsku, jednym z najbardziej tajemniczych i przepełnionych historią regionów Polski. W tej trzyodcinkowej serii Łukasz Kazek przemierza Dolny Śląsk w poszukiwaniu ukrytych skarbów i spróbuje znaleźć odpowiedzi na pytania, które spędzają sen z powiek nawet najbardziej wytrawnym znawcom historii. Spotkanie z Łukaszem Kazkiem zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek