Dostałeś SMS o dopłacie do paczki? Uważaj, to może być oszustwo

piątek, 18.11.2022 05:34 902 0

Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 2,50 złotych.” „Twoja paczka o numerze PL(...) wymaga dopłaty na sumę 2,50 złotych. Brak wpłaty oznacza zwrot przesyłki do nadawcy. Prosimy uregulować należność klikając w podany link https://(…).” Dostałeś SMS o takiej treści? Uważaj to oszustwo!

- Wciąż pojawiają się nowe sposoby, którymi przestępcy próbują pozbawić nas naszych pieniędzy. W ostatnim czasie internetowi oszuści coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y. W wiadomości podany jest link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów - mówi  Oficer Prasowy KPP Świdnica mł. asp. Magdalena Ząbek.

 W innym wariancie wspomnianej metody oszuści w wiadomości przesyłają link do aplikacji, które infekują telefon. W ten sposób niepowołane osoby mogą wyciągać hasła do aplikacji bankowych, czy też przekierowywać SMS-y, dzięki czemu przejmują kontrolę nad konkretnym kontem bankowym.

A jak się okazuje ktoś, kto oczekuje akurat na przesyłkę jest łatwym celem dla przestępców.

Kilka dni temu ofiarą takiego oszustwa padł 22-letni mieszkaniec Świdnicy, który otrzymał wiadomość SMS z prośbą o dopłatę do przesyłki w wysokości 2,50 zł. Mężczyzna oczekiwał na przesyłkę, a chcąc ją otrzymać, postanowił dopłacić brakującą kwotę. Wiadomości SMS wydawała się na tyle wiarygodna, że 22-latek kliknął w link dołączony do feralnej wiadomości, po czym przelał „brakującą kwotę”. Jak się później okazało, z jego konta zamiast  2,50 zł, zniknęło aż 1100 złotych!

 Świdniccy policjanci apelują o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek