Festiwal Góry Literatury: Ósma edycja zawita do Świdnicy

wtorek, 5.7.2022 12:36 369 0

W tym roku Festiwal Góry Literatury odbędzie się już po raz ósmy, przy czym po raz drugi zawita do Świdnicy. Poniżej prezentujemy punkty naszego programu odbywające się właśnie w tym najdalej na północ wysuniętym mieście na festiwalowej mapie. Zapraszamy do uczestnictwa, a przed lub po wydarzeniach do zwiedzania Świdnicy! Partnerem Festiwalu są Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy oraz miasto Świdnica.

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy (skwer z dzikami), ul. Franciszkańska 18, 58-100 Świdnica

Czas: 18-19 lipca 2022
wstęp wolny, nie obowiązują wejściówki

PONIEDZIAŁEK 18 lipca 2022
17.00–18.15 – Karolina Korwin-Piotrowska, „Wszyscy wiedzieli”. Z autorką rozmawia Magdalena Rabizo-Birek
Czy wszyscy wiedzieli o przemocy w szkołach aktorskich? Jakich nadużyć doświadczali studenci i studentki ze strony wykładowców? Jaką cenę trzeba było zapłacić za spełnienie swoich marzeń? Karolinę Korwin-Piotrowską o jej głośną i potrzebną książkę, Wszyscy wiedzieli, pytać będzie Magdalena Rabizo-Birek.

18.30–19.45 – Z Małgorzatą Lebdą i Urszulą Zajączkowską rozmawia Waldek Mazur
Co robią poetki, gdy nie piszą wierszy? O swojej pozapoetyckiej aktywności opowiadać będzie Małgorzata Lebda, pisarka, ale też ultramaratonka, która podjęła się biegu od źródła do ujścia Wisły w ramach protestu przeciwko drodze wodnej E40, od wielu lat fotografka, a także Urszula Zajączkowska, botaniczka zajmująca się biomechaniką i aerodynamiką roślin, artystka wizualna i muzyczna. Obie poetki zostały laureatkami Nagrody Literackiej Gdynia.

WTOREK 19 lipca 2022
17.00–18.15 – Piotr Siemion, „Bella, ciao”. Z autorem rozmawia Waldek Mazur
Piotr Siemion, prozaik, amerykanista i prawnik, choć wydaje książki niezwykle rzadko, zawsze, gdy już się ukazują, wywołują spore poruszenie wśród czytelników. Wszystko wskazuje na to, że tak samo będzie z powieścią Bella, ciao. Obrazoburcza i zanurzona w popkulturze, dotykająca trudnych tematów historycznych i jeszcze trudniejszych spraw współczesnych, zdaje się być bardzo gorzkim komentarzem do współczesnej Polski.

18.30–19.45 – „Holland. Biografia od nowa”. Z Agnieszką Holland rozmawia jej biografka, Karolina Pasternak
Żadna inna polska reżyserka nie odniosła w kinematografii podobnego sukcesu jak Agnieszka Holland. W jej filmach zagrały międzynarodowe gwiazdy, a fabuły zostały docenione wieloma nagrodami, których nie sposób wymienić w krótkim opisie. Holland. Biografia od nowa jest pierwszą tego typu publikacją opisującą życie wybitnej reżyserki, a także – nie omieszkamy wspomnieć – bywalczyni Festiwalu Góry Literatury i członkini Rady Fundacji Olgi Tokarczuk.
O tym, jak pracowało się i tworzyło w męskim świecie kina, a także jak trafiła do Hollywood, reżyserka opowie w rozmowie z Karoliną Pasternak, świetną dziennikarką filmową.

20.00–21.15 – Lech Moliński, Jerzy Wypych, „Nikt nie woła, każdy pamięta. Filmowy Dolny Śląsk”. Z autorami rozmawia Jan Pelczar (współorganizatorzy: Wrocławski Dom Literatury i Wydawnictwo Warstwy)
„Nikt nie woła, każdy pamięta…” to pierwsza publikacja, która porządkuje opowieść o polskim kinie na Dolnym Śląsku. Autorzy – Lech Moliński (tekst) i Jerzy Wypych (zdjęcia) – zabierają czytelników w podroż po regionie, a za przewodników służą im historie z planów zdjęciowych, opowieści o lokalnych kinach czy twórcach, a w końcu goszczących na Dolnym Śląsku gwiazdach polskiego filmu.

21.30–23.00 Kamera, Akcja: Dolny Śląsk – pokaz filmu „Wszystko dla mojej matki” (2019) w reżyserii Małgorzaty Imielskiej.
Wprowadzenie: Jagoda Szelc

Program Festiwal Góry Literatury 2022 znajdziecie na stronie organiatora, czyli Fundacji Olgi Tokarczuk: https://fundacjaolgitokarczuk.org/festiwal-gory-literatury/

Źródło: FB Festiwal Góry Literatury 2022

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek