Całe życie z parowozami – urodziny Zbigniewa Gryzgota, kustosza Muzeum Kolejnictwa

środa, 10.3.2021 09:22 1267 0

13 marca kończy 73 lata i ani myśli rozstawać się z lokomotywami. Z kolejnictwem związany jest od 55 lat. Pamięta przepełnione wagony, kłęby dymu na stacji. Pasję odziedziczył po ojcu Władysławie, dziś przekazuje ją kolejnym pokoleniom. Swoimi historiami czaruje odwiedzających Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. 13 marca zaprasza na swoje urodziny.

Dawny czar kolei jest wciąż żywy w jego pamięci. Po szczeblach kolejarskiej kariery piął się przez wiele lat. – Zaczynałem od palacza w parowozach, przez pomocnika maszynisty, po maszynistę z uprawnieniami na wszystkie typy lokomotyw – opowiada Zbigniew Gryzgot. Obecnie piastuje funkcję kustosza Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej i nadal z wielką radością podróżuje lokomotywami parowymi wraz z turystami. 

W najbliższą sobotę, w dniu urodzin kustosza, muzeum zaprasza wszystkich miłośników kolei, bliższych i dalszych znajomych na okazjonalne zwiedzanie z kustoszem zakończone wspólnym ogniskiem, podczas którego Zbigniew Gryzgot opowie o swoich 55 latach na kolei. Zwiedzanie i spotkanie odbędzie się reżimie sanitarnym.

Chęć uczestnictwa w wydarzeniu należy potwierdzić mailowo pod adresem rezerwacje@muzeatechniki.pl.

Chciałbym, aby przetrwała pamięć o moich zabytkowych kolosach, żeby parowozy jeździły po pięknych liniach kolejowych Dolnego Śląska i żeby moi uczniowie, młodzi kolejarze robili to z dumą i poszanowaniem. Na razie czasy dla zabytków techniki i turystyki są bardzo trudne, ale wierzę, że to się zmieni – dodaje Zbigniew Gryzgot.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek