Wystawa "Dolnośląskie pałace i zamki według Alexandra Dunckera"

czwartek, 18.1.2018 09:19 1401 0

Do szczególnie cennych źródeł ukazujących piękno dawnych budowli szlacheckich, należą tzw. litografie. Ta wynaleziona w 1798 roku technika graficzna, zaliczana jest do druku płaskiego, gdzie rysunek przeznaczony do powielania wykonuje się na kamieniu litograficznym (kamień wapienny). Techniką tą wykonywane są także odbitki.

W 2 połowie XIX wieku, twórcą litografii przedstawiających dolnośląskie rezydencje był Alexander Friedrich Wilhelm Duncker. Ten wybitny berliński księgarz, stworzył zbiór liczący 155 litografii ukazujących wspomniane obiekty w czasie ich największego rozkwitu i świetności. Pośród nich znalazły się pałace w Łażanach (Lassan) i Pyszczynie (Pitschen). Jak podają źródła w 1946 roku na Dolnym Śląsku znajdowało się ok. 1500 zabytkowych budowli o charakterze rezydencjonalnym. Obecnie jest ich ok. 800 z czego większość w skrajnej ruinie. Właśnie dlatego, po przeszło 130 latach barwne litografie Dunckera przybierają wymiar szczególny. Ukazują nam to co mogliśmy podziwiać dzisiaj a czego nie zobaczymy już nigdy.

Żarowska Izba Historyczna serdecznie zaprasza na wystawę "Dolnośląskie pałace i zamki według Alexandra Dunckera". Ekspozycję tworzy zbiór 73 reprodukcji litografii przedstawiających budowle byłego województwa wałbrzyskiego i wrocławskiego, które publikowane były w dziele Dunckera pt. Wiejskie dwory, pałace i rezydencje szlachty pruskiej, wraz z rodziną królewską, rezydencjami letnimi, ogrodami przypałacowymi, artystycznie wykonane, z kolorowymi ilustracjami i tekstem w okresie 1857-1883. Wystawa dostępna będzie w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10a w dniach od 16 stycznia do 6 lutego 2018 roku. Wstęp bezpłatny. Zapraszamy

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek